| 278_dragos a întrebat:

Am avut o pereche de hamsteri si acestia au facut puiuti, multi. Acum nu stiu daca sa ii pastrez pe toti sau nu. Am si masculi si femele, insa nu stiu daca e bine sa ii tin pe toti la un loc. Sigur se vor inmulti intre ei si nu mai vreau pui. Sa ii separ acum? Ei deja au inceput sa manance singuri, insa in continuare se duc dupa mama si nu vreau sa le provoc vreun soc.

Răspuns Apreciat de Editori
| Denisa0954 a răspuns:

Nu e nicio problemă dacă îi mai lasi cu mama lor. Trebuie să ajungă la o anumita varsta pentru a se putea înmulți din nou. Problema e ca, având multi, posibil sa înceapă să se bată intre ei. Eu am ajuns la un moment sa am vreo 16 hamsteri, au început să se înmulțească iar, sa se bată până la sânge și nu cred că vrei asta pentru ei. Ai putea sa renunți la câțiva dintre ei si sa ii donezi la un petshop sau cuiva care ar vrea să aibă hamsteri ca animalut de companie, dar sa fie de încredere. Si tu poti sa tii păstrezi câțiva, ori femele ori masculi, care se inteleg. Sa stii ca durata de viata a hamsterilor este de aproximativ 2 ani, deci ai grija cum ti i alegi ca sa nu suferi dupa ei prea curând