| Casper003 a întrebat:

Salut, am o pereche de perusi. Intrebarea mea este: Femela intra in perioada de inmultire/reproducere doar daca are cuibul atasat? De exemplu daca nu are cuib nu va lasa baietelul sa o calce? Am un cuib, deci nu este o problema sa il pun. In ce luna e cel mai bine sa le pun cuibul?

2 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Depinde acum si daca se plac ei doi...si daca se apuca sa faca pui iti zic eu ca nu se mai opresc deci la ei nu exista practic o perioada de inmultire fixa. Am prieteni la care sau imperecheat din gelozie ca avea 2 fete si un baiat si nu sau mai oprit din facut pui si nici nu aveau cuib la acel moment. Papagalii mei au avut si cuib si toate conditiile dar nu s-a intamplat nimic... pentru ei conteaza mancarea ( doar fata ca baiatul e pe langa rau de tot).

| adishorMS a răspuns:

Nu conteaza cuibul e chestie de "basic instinct" chemarea naturii mai pe romaneste dupa cocosire va depune ouale cu sau fara cuib