| Andrei19111997 a întrebat:

Buna tpu..Am doi papagali peruși de un an si de câteva zile stau numai în cuib(mai mult femela dar mai intra si el),consuma mult os de sepie si sunt mai iubareti dar ea nu îl lasă să o calce,oare de ce?, masculul ii da mâncare... oare va face oua?

Răspuns Câştigător
| CatalinVictor1985 a răspuns:

Poate e lesbiana si vrea doar relatie de prietenie fara contact sexual. Dar citeste asta
Reproducerea perusilor

Reproducerea perusilor nu este una grea, insa necesita o experienta acumulata in timp. Majoritatea perusilor tinuti in casa nu se pot reproduce, din cauza mediului ambient si chiar a lipsei de spatiu. In general, femela depune 5-6 oua, dar exista si cazuri cand sunt mai multe sau mai putine.

Crescatorii profesionisti stiu care sunt conditiile in care perusii se pot reproduce cel mai usor. Ei au nevoie de o cusca incapatoare, un cuib si multa liniste. Cuibul trebuie sa aiba o gaura rotunda in partea din fara, cu diamatruld e aproximativ cinci centimetri, iar capacul trebuie sa fie detasabil, pentru ca proprietarul sa poata curata usor interiorul coliviei. La 14 zile de la copulatie, femela depune primul ou, iar urmatoarele la 2 zile unul dupa altul. Femela cloceste ouale aproximativ 18-20 de zile.

Pentru a determina sexul unui perus, cel mai bine este sa apelati la medicul veterinar, acesta fiind un proces destul de dificil. Exista insa cateva indicii care va pot spune, cu aproximatie, ce sex are perusul dumneavoastra. Cel mai importanta si cel mai sigur dintre indicatori este zona carnoasa de deasupra ciocului (fosele nazale) care este colorata in albastru intens la masculul adult si in bej-maroniu la femela. In perioada de imperechere, culorile devin mai intense. Atentie insa, caci la femelele foarte tinere, aceasta zona este colorata in albastru deschis, alburiu, putandu-ve induce in eroare. La pui, narile (aflata in aceeasi zona carnoasa de deasupra ciocului) sunt colorate in roz la mascul si alb la femela.

| Andrei19111997 explică (pentru CatalinVictor1985):

Deci femela are fosele nazale maronii,sta numai în cuib si aseaza talasul, este mai iubareti, masculul o hrănește, mananca mult os de sepie, deci prezintă toate simptomele ca este în perioada de împerechere...

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru Andrei19111997):

O fac cu lumina stinsa. hahaha
sper ca te-a ajutat comentariul meu deci prima care era acolo parca au nevoie de spatiu

4 răspunsuri:
| HailSithis a răspuns:

Pentru ca papagalilor tai nu le place ca cineva sa dea o **** cand ei fac sex.

| Andrei19111997 explică:

Ea are ceromul sau nările maronii...Si sta numai in cuib si aseaza talasul...