| Bobi1233 a întrebat:

Salut am un catel de 2 luni si eu stau in curte cu matusa mea si nu avem gard intre noi si el se duce la ea in casa se furiseaza si el il chem si nu vine nu ma mai baga in seama cand il inchid in gradina el tot cherlaie nu mereu prima zi nu a cherlait mai deloc decat putin ce sa fac si cum sa fac sa ma asculte mult mai bine?( este foarte mancacios).

2 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Cu recompense si vorba dulce sigur te va asculta.
Recompensele pot consta in: bucatele mici de piept de pui/carne de vita/curcan,bucatele de cascaval,biscuitei de catei,batoane de catei,ceva ce ii place foarte mult, dupa care e innebunit.
Lucrul cel mai important este sa isi stie numele la perfectie, dupa aplici stimularea atentiei:
-strigi catelul pe nume(in felul asta isi invata si numele) la tine si ii dai recompensa, mergi usor inapoi il alimentezi intr-una(ti recompensa asa incat sa manance cate putin, dar sa nu o ia din prima) si ii spui "aici" cand el vine spre tine in timp ce tu te dai usor in spate(asa il inveti si comanda aici)
-recompensa o ti in dreptul capului catelului ca el sa nu sara sau sa se chinuie sa o ia
-nu faci lucrul asta mai mult de 5 minute ca se plictiseste,dar poti sa faci pe reprize,faci pauza de cateva ore si iar faci exercitiu
-cand se indeparteaza de tine, miroase il chemi si ii recompensezi
-face lucrurile astea in fiecare zi, dupa cateva zile poti sa treci doar pe mangaiat si alintat cu mult entuziasm, iar uneori mai apelezi si la recompense, sa-i tii vie atentia.
Uite aici si un clip care explica la inceput cum se face obtinerea atentiei(stimularea atentiei): https://www.youtube.com/watch?v=9IplroOOkT0 (uitate de la 1:00). Urmareste canalul lui Gabriel Cocu si apucate cu el de predresaj, fiindca asa se consolideaza cel mai bine relatia dintre tine si catel, va intelege ca tu esti stapanul nu matusa ta sau cineva din familia ei.
O sa vezi ca va veni de fiecare data cand va fi chemat. Succes si multa rabdare!

| RedNose a răspuns (pentru RedNose):

Ai uitat de clipul asta: https://www.youtube.com/watch?v=SacNI_3yBcY asa trebuie sa faci si tu, fi atent si la sfaturi.