| anonim_4396 a întrebat:

Am un catel de aproape un an caruia i-am dat cateva zile numai oase de mancat. Stiu ca am gresit, iar acum se simte rau si e bolnav. Ce pot sa-i fac sa-l ajut? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Legion7X a răspuns:

Oasele sunt bune pentru cățel dar nu-i da când este mic.
Și în primul rând când îi dai oase nu-i da oase așa cum sunt ele normale sau anumite tipuri care se pot face așchii.
Am și eu un cățeluș are 4 anii și îi dau oasele rupte cu cleștele în bucăți mici dar nu oase așchii aici sunt foarte atent.
Îi dau gen capetele de la pulpa de pui friptă, nu-i da oase de porc nici măcar fripte sunt foarte tari.
La un câine de talie mică un os mediu fript de pui rupt cu cleștele în bucăți mici îi ajunge toată ziua atenție nu-i da prea multe oase așa cu i-ai dat tu zi după zi un os sau 2 oase pe săptămână îi ajunge.
Și întodeauna rupele cu cleștele în bucăți mici evită așchiile ascuțite.

Ți-am spus nu este rău să-i dai este un câine are nevoie
dar selecteză oasele cu grijă și ține cont de vârstă.

Dacă se simte rău mergi repede la veterinar nu mai sta astfel se va agrava și o să te uiți lung cum moare.
sau dacă nu poate se găsește la petshop pastiluțe pentru a se deranja de căței, câini.

2 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Dai lichide si mancare la conserva ca este mai uleioasa sti ce vreau sa zic iar daca nu isi revine dul la veterinar

| cyupaku a răspuns:

De la oase se constipa, nu este recomandat sa se dea oase la caini mai ales la cei de un an