| bo1979 a întrebat:

Salut, am un ciobanesc german femela in varsta de 10 luni, in ultimul timp nu prea mai mananca hrana uscata. Ceva sfaturi va rog?

Răspuns Câştigător
| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Cel mai probabil este un apetit selectiv, mananca doar ce vrea ea, iar aici greseala este a proprietarului deoarece il hraneste prea des si cu recompense. Hrana cainilor de talie mare ar trebui sa fie la ore fixe, in 2 mese, dimineata si seara. Cu stima!

https://www.veterinarladomiciliu.ro/......a-manance/

3 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Buna,
A crescut si nu mai mananca atat de mult cum manca cand era mai mica
Incearca sa o schimbi, poate nu i mai place.
Daca ai invatat o si cu mancare gen orez cu ceva s-ar putea sa prefere acea mancare.
Lupii daca simt ca s au ingrasat intra singuri la dieta.
Incearca sa vezi ce i place. Sa manance cat de putin.
Poti merge si la veterinar cu ea, un sfat avizat este intotdeauna binevenit.

| okgenlol a răspuns:

Buna! Este important să monitorizezi de aproape schimbările în comportamentul alimentar al câinelui tău. Dacă nu mai mănâncă hrana uscată, ar putea fi mai multe motive posibile, cum ar fi lipsa de interes, probleme dentare sau chiar o problemă medicală. Încearcă să încorporezi alimente umede în dieta ei sau să consulți un medic veterinar pentru a exclude orice problemă de sănătate și pentru a primi sfaturi specifice pentru cazul ei.

| SAndre09 a răspuns:

Si cainele meu, un pudel toy de 6 luni, a inceput sa nu mai manance deloc mancare uscata, deoarece incepusem sa ii mai dau cateodata si altceva in afara de asta. Ai putea sa incerci sa schimbi hrana uscata sau sa incepi sa iei pentru adult. Eu ii amestec bobitele cu bulion, morcov, carne, orez si alte alimente care are voie. Asa mananca si hrana uscata.