| alexutzabc a întrebat:

am un ciobanesc german, femela, in varsta de 3 luni, am cumparat-o recent.si nu mananca mai nimic. nu stiiu ce are...bolnava nu pare a fii. ast ras! multumesc! dau funda.

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Ar trebui sa mergi cu ea la veterinar,in caz ca nu i-ai facut deparazitarile si vaccinurile(la varsta asta trebuia sa le aiba deja facute),iar tot vetul iti va spune daca e bolnava sau doar e trista ca nu mai e alaturi de mama si fratii ei.
Incearca sa-i dai piept de pui sau carne de vita fiarta si ar trebui sa manance si fac un program de masa. Uite un articol facut de mine despre alimentatia unui caine:

ALIMENTATIE:
-doar hrana superpremium(acana,orijen, belcando), daca nu ai buget mare poti cumpara BOSCH, o hrana premium, dar buna. PEDIGREE este cea mai proasta hrana pentru caini.
-e bine macar pana pe la 6 luni sa ii dai hrana superpremium, sa aiba un start bun, apoi poti sa treci pe BOSCH, chow-chow(hrana premium)
-pentru o crestere frumoasa e bine sa combini boabele pentru caini cu mancare gatita
-mancarea gatita poate fi: orez/arpacas(fiert) cu legume (morcov, radacini de telina, patrunjel, pastarnac, sfecla rosie, ardei capia, ardei gras etc) si carne pui(nu exces)/vita(cea mai buna)/curcan/cal, organe (vita cele mai bune) sau gaturi de pui; supa cu legume si carne/organe/gaturi de pui.
-schema de mese recomandate in functie de luni:
pui caine 2-3 luni = 4-5 mese pe zi
pui caine 4-5 luni = 3-4 mese pe zi
pui caine 5-6 luni = 3 mese pe zi
pui peste 6 luni = 3 mese pe zi
adulti = 2 – 1 mese pe zi,

-cum ai putea combina boabele cu mancarea gatita: de ex la 2 luni un catel primeste cam 4 mese poti la 2 mese sa primeasca mancare gatita iar la celelalte 2 boabe sau 3 mese mancare gatita si 1 boabe sau invers, asta doar tu hotarasti(sa nu-i pui in mancarea gatita boabe, separat fiecare)

-cand va mai creste poti incepe sa-i dai de cateva ori pe saptamana si oase de vita, de preferat stern, coaste, femur(nu trebuiesc fierte foarte mult fiindca se aschiaza)
-sa nu-i dai niciodata oase de pui(exceptie fac gaturile)
-1-2 ori pe saptamana poti sa-i dai si cate un ou crud si/sau coaja de ou bine maruntita

-dupa 12 saptamani poti incepe sa-i administrezi vitamine 15 zile si cu 15 zile pauza(depinde cum iti recomanda doctorul, dar e bine asa)
-vitamine bune: Cafortan, K-9 complete growth, Pet-phos etc (primele 2 sunt cele mai bune)

Sa-ti traiasca!

4 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

Daca ai cumparat-o recent, e doar un moment pana se va adapta noilor conditii. Dureaza cateva zile, pe urma isi va reveni, nu-i motiv de ingrijorare.Bafta!

| alexutzabc explică (pentru fuzzer):

Da multumesc! sper sa isi revina

| aurora50scumpika a răspuns:

Poate e trista ca a plecat de unde era, du-te cu ea la un medic veterinar, numai el te poate ajuta...
pentru ca pana nu-ti comfirma un medic nu ai de unde sti ca nu e bolnava.
Sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa!