| roxinana a întrebat:

Salut,as vrea sa-mi cumpar o chitara electrica(nu stiu sa cant dar vreau sa invat) pentru incepatori cred, care sa sune cat mai asemanator de cea Red Special a lui Brian May(chitaristul lui Queen) si sa pot canta candva cu ea cantari ale trupei mele preferate(Queen).Imi puteti spune ce chitara mi-as putea lua? De asemenea cam cat ar costa chitara si celelalte componente necesare(amplificator etc.). De unde o pot achizitiona?

Răspuns Câştigător
| megamix112 a răspuns:

Eu cant de 2 ani si jumatate si daca te tii de asta iti zic sa iei de la inceput una buna.Eu m-am hotarat imediat dupa ce am inceput sa merg pe profil muzical si spre mirarea mea am intrat.In primele 2 luni am avut niste dureri de degete mortale si o sa te simti descurajat in unele timpuri dar nu renunta doar pentru ca ti se pare greu.Eu dupa jumatate de an am realizat ca imi trebuie o chitara mai buna dar am fost prea prost sa strang bani de la inceput asa ca a trebuit sa ma conformez.Imprumuta mai intai o chitara acustica ca sa ti se obisnuiasca degetele.Pai la chitara electrica nu prea ai nevoie de pedale de efecte daca ai un amplificator bun.Deci tot ce iti trebuie sa iasa sunetul bine este o chitara si un amplificator bun. Daca vrei sa mergi pe classic rock ca la tine iti sugerez Epiphone.Gibson sau Fender iar daca mai tarziu te dai pe metal,atunci Ibanez,Dean, Schehter, Jackson, B.C. Rich etc. Du-te la un magazin de muzica mai bine si vezi care ti se pare mai confortabila. Dupa aceea, mai vezi tu.O chitara macar decenta este minim 7 milioane, iar amplificatorul este deseori mai scump decat chitara.Depinde de tine. Daca vrei un amplificator bun, uita-te la Marshall, Fender, Krankenstein sau Mesa Boogie. Sper ca te-am ajutat.Persevereaza si Rock on\m/. Depinde de bugetul care il ai. Uita-te pe RGC.RO sau.com,nu mai stiu si pune aceeasi intrebare. Poti sa iti achizitionezi chitara de pe net sau din magazin, dar iti sugerez de pe net.Incearca www.thomann.de si vezi ca si pe RGC sunt chitari la vanzare si amplificatoare.Cheers!

2 răspunsuri:
| krena a răspuns:

Am eu chitara NOU NOUTA cu multe accesorii ..am luat-o de Craciun, dar nu ma pasioneaza si se face prafu de 1m pe cutie laughing
app O VAND...

| 0rlando a răspuns:

Uite aici, îl întrebi pe vânzător care ți se potrivește ție.
http://www.magazinuldemuzica.ro/Chitara-Electrica-_-c83.html