| Iordache_Marian_1995 a întrebat:

Astăzi am cumpărat o cățelușă rasa Ciobanesc de Bucovina cu vârsta de 1 luna și jumătate. Mă poate ajuta cineva cu un sfat sau o părere in legătură cu alimentația? (Cățelușa încă se hrănea cu laptele mamei sale ). Mulțumesc

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ce NU are voie: ciocolata, cafea, inghetata, dulciuri, varza, fasole, carne de porc, mancare condimentata, alune, alcool, oase de pasare, porc sau oaie sau organe interne crude.

Nu se recomanda (adica in cantitate mica sau deloc) sa i se ofere mancare care poate fermenta, cum ar fi: fasole, mazare, cartofi, varza. Nu sunt indicate nici prajelile sau sosurile.

Cantitatea de hrana difera de la individ la individ. Aceasta difera in functie de varsta, nutrienti, nivelul de energie, starea fizica (gestatie). Pentru a vedea cat mananca ii puneti un castron cu mancare si daca nu mananca tot la urmatoarea masa se pune mai putin si tot asa.

Daca il obisnuiti cu un tip de mancare este bine sa nu il treceti imediat pe alt tip de mancare sau alta marca. Trecerea trebuie facuta in cel putin cateva zile in care mancarea cea noua se introduce treptat din ce in ce mai mult.

| aADI a răspuns:

Nu o hrănii cu pedigree și alte porcării din magazin. Eu am femelă ciobănesc mioritic, oferă-i carne, cât mai multă carne, pâine etc... Mâncare calumea de casă, nu este Chiuaua să mănânce un grăunte pe zi, acest câine cere multă mâncare.