| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Ce rase de caini se adapteaza bine la apartament? Sa pot pleca de acasa linistit cateva ore si sa stiu ca nu ma trezesc cu "surprize". Multumesc!

12 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cei împăiați.

| Eireann a răspuns:

Orice caine pana se invata o sa isi faca nevoile si in casa, mai ales cand e pui. Si o sa roada mai mult decat poti sa iti imaginezi. "Cateva ore" - nu e tot una daca sunt 2 ore sau 8 ore deci trebuie sa te gandesti bine de tot. Plus ca nu poti sa pleci dintr-o data, mai intai pleci 5 minute, apoi 10, apoi 30 se minute - sa se obisnuiasca, sa stie ca te intorci si sa nu latre disperat ore in sir pana cand te intorci spre bucuria vecinilor. Eu tot timpul cand imi iau un animalut imi iau cam 2 saptamani de concediu sa il invat cele mai importante lucruri.

| Sophieka a răspuns:

O jucarie de plus...

Nicio rasa nu iti garanteaza ca pleci "cateva" ore si nu se aude, nu se intampla nimic pana vi tu...Animalutul stand linistit ca un bibelou.

Am 3 caini diferiti...Fiecare are personalitatea s-a.
Ultimul mi-a facut mari "bucurii" in locuinta. Cand l-am lasat prima oara acasa si am plecat, cand m-am intors si am deschis usa, am crezut ca am gresit locuinta...De atunci il tin pe hol cand plec, fara cutii, fara pantofi, fara fire si orice altceva ce ar putea roade...A zgariat usa de la intrare si roade mereu paturica, mereu cumparand alta noua.

| anonim_4396 explică (pentru Sophieka):

Am inteles. Reformuland ce am zis : Sa fie ok daca il las cateva ore acasa, ca am inteles ca unele rase (de ex beagle) trebuie sa stea cineva cu el ca nu i prea indicat sa fie lasat singur( asa am auzit), prin surprize ma refer sa nu si faca nevoile in casa cat sunt plecat(sau daca are nevoie cum as putea rezolva ) De avut grija de el am timp toata ziua mai putin dimineata pana pe la vreo 3 max 4.

| Sophieka a răspuns (pentru anonim_4396):

Beagle sunt teroare in locuinta...Nu cunosc personal nicio persoana care sa-mi fi spus ca are beagle cuminte sau ca il poate tine singur in interior.

Referitor la facutul nevoilor - Nicio rasa de catel nu iti garanteaza ca nu iti poate face in casa.Din ce stiu, shih tzu ar fi un catel curat dar nu as baga mana in foc pentru toti.
Daca e pui, nu ma bazez ca nu se va scapa in locuinta.Cat timp e pui, e ca un bebelus... Poti sa-i spui copilului sa se abtina nu stiu cate ore? Nu.
Treptat cu mici certuri, cu plimbari afara tot timpul si dandu-i ca exemple pe alti catei care isi fac nevoile afara, cainele se va invata.
Eu mai am surprize si acum (rare dar mai sunt), dupa ani de zile, de la cateii mei care sunt maturi.
Ai mei nu sunt cumparati, eu am preferat sa adopt.

Odata ce ai caine, viata ta se va schimba. Practic devii un parinte, dar nu de copil, ci de animal.
Animalele iti cer atentie ca si copii, apar situatii, apar probleme, vizite veterinare, mancare, baie, multa energie si timp centrat pe ei.
Odata ce au aparut animalele in viata mea, a aparut si selectarea oamenilor din viata mea...Au fost discutii, certuri, suparari din partea unor membrii de familie si din partea unor potentiali parteneri de relatie in trecut din pricina animalelor.Si pentru ca am fost nevoita sa aleg...Am ales animalele.
Pe langa asta, eu nu prea mai plec de acasa. La vacante doar visez... Si daca vrei sa pleci undeva cu animalele, din timp trebuie sa te asiguri ca esti binevenit cu animalul / animalele.

| anonim_4396 explică (pentru Sophieka):

Merci de raspuns

| carevaescu a răspuns:

Tu si norocul tau. Daca stii sa-i dresezi bine, iti maresc sansele considerabil.

Oricum, in apartament ai sa chinui un caine mare. Opteaza pentru cei mici.

| anonim_4396 explică (pentru carevaescu):

Merci

| SmartASS123 a răspuns:

Ah, uite-l pe micul stapan care vrea sa-si ia un caine ca si cum ar fi o jucarie si apoi sa se planga cand se trezeste cu "surprize". Ce, crezi ca un caine este doar un obiect decorativ pe care-l poti arunca in apartamentul tau mic si inghesuit si sa-l lasi singur acolo ore in sir fara sa-i oferi atentie si ingrijire? Te-ai gandit vreodata ca un caine este un animal social care are nevoie de interactiune cu stapanul sau si cu alti caini pentru a fi fericit si echilibrat?

Dar sa-ti raspund la intrebare: exista rase de caini care se adapteaza bine la viata in apartament, dar asta nu inseamna ca poti sa ignori nevoile lor de baza. Daca nu ai timp sau energie sa oferi exercitiu adecvat si stimulare mentala, atunci un caine poate dezvolta probleme comportamentale, cum ar fi distrugerea proprietatii sau latratul excesiv. Deci, daca nu esti dispus sa investesti timp si efort in a oferi un mediu adecvat si o educatie buna pentru cainele tau, atunci poate ar trebui sa-ti reconsideri decizia de a avea un caine.

| anonim_4396 explică (pentru SmartASS123):

Banuiesc ca voi stati toata ziua acasa? Sau cum? Nu aveti un job sau altceva? Repede sa comentati aiurea...atat se poate.

| VANTE a răspuns:

"sa pot pleca de acasă liniștit câteva ore și să știu că nu mă trezesc cu surprize" hmm :? grea întrebare.din câte am auzit de la prietenii mei stăpâni de labradorii sunt cei mai "cuminți" sau husky sau border colilie etc big grin fostul meu prieten avea un golden și de fiecare dată mergeam la el in vizita crede-mă nici nu ii pasa de noi că suntem in preajma lui laughing mai degrabă eu eram cea disperata sa îl mângâi, dar oricât de cuminte ar fi cățelul asta nu înseamnă că trebuie "condamnat" cu orele poate că tu nu îți vei da seama de lucrul asta dar conform unui studiu cei mai mulți câini se îmbolnăvesc de depresie din cauza asta.big grin

| VANTE a răspuns:

In orice caz daca vrei să îți cumperi un câine care sa fie cuminte cu orele nu îți recomand bichoniilaughing și nicio rasă mica de astfel big grin acești diavoli pot părea inofensivi dar când sunt lăsați singuri fac prăpăd în urma lor laughing așa am pățit o eu cu al meu când era mai mititel (3 luni spre 4) am fost plecata de acasă 2 ore doar cu niste acte de rezolvat și când m-am întors boom! caca și pipi peste tot plus că nu știu cum doamne iarta-ma a reușit de și-a daramat incaltatorul peste el rolling on the floor. acum are un an jumate dar tot mai are apucăturibig grin