| Larysa690 a întrebat:

Cu ce aș putea să îmi ocup timpul liber pe acasă? Ce activități aș putea să am? Mă plictisesc toată ziua stau numai acasă si ies rar pentru că nici nu prea am prieteni si mama nu mă lasă.

12 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Invata photoshop big grin

(asta venind acum pe moment)

| TryteeMf a răspuns:

Poți să îți faci curat prin haine, să ți organizezi lucrurile, să ți faci un jurnal, să ți decorezi camera etc?

| Florin9Florin9 a răspuns:

Citește, sau dacă ești mic uită-te la desene animate.

| Ale5184 a răspuns:

Invata despre un subiect care te pasioneaza. Uita-te la seriale, la filme. Incearca sa ai grija de o planta, un animal.

| Larysa690 explică (pentru Florin9Florin9):

Am 15 ani

| Florin9Florin9 a răspuns:

Dacă ai 15 ani înseamnă că ești bun de citit big grin
Nu înțeleg de ce mama ta nu te lasă pe afară, ești măricel.
Încearcă să-ți faci și niște prieteni în mediul virtual și să socializați ca să-ți mai ocupi din timp.

| Liliana_Hurdea_1979 a răspuns:

Eu ador sa imi petrec timpul documentandu-ma in legatura cu lucruri care mi se par interesante si complexe. Spre exemplu am inceput sa ma preocup inimaginabil de tare despre toate lucrurile care tin de tehnologie, in special de calculator, la modul ca stiu pana si din ce materiale sunt facute chipurile de la placutele de ram, stiu toate frecbentele de la toate procesoarele grafice din 2015 incoace etc. Un alt lucru care m-am pasionat au fost fenomenele fizice extreme cum ar fi vartejuri marine sau tornade ori eruptii vulcanice. De cateva zile au inceput sa ma pasioneze chitarele, in special cele bas si am inceput sa ma documentez atat de tare despre ele incat o sa imi vina scarba sa mai aud de vreuna. Ce poti face? Cel mai recomandat lucru pe care l-as recomanda eu este sa canti la un instrument. Eu cant la pian si ma pot numi foarte avansat si sincer imi place mult si cum suna si cate posibilitati ai de a produce muzica si la chitara invat sa cant de cateva zile si imi place nespus de mult. Daca nu vrei sa canti la instrumente ori sa te documentezi foarte mult despre un anumit subiect incearca sa joci jocuri de gandire ori luate de pe net ori cumparate de la magazin. Spre exemplu jocurile cu chibrite de pe net in care pui chibritele intr-o anumita ordine si ai doar cateva miscari la dispozitie sa faci eu stiu ce forma sau chiar şahul contra jucatori online sau roboti digitali. Daca chiar nici macar sa iti pui mintea la contributie nu iti place atunci ultima optiune ramane sa vorbesti cu cineva toata ziua indiferent ca vocal sau prin mesaje, adica daca nu te poti intalni cu cineva macar petrece timp cu el digital. Poti intalni oameni noi pe grupuri de Discord spre exemplu (chiar daca stiu ca e o platforma pentru gaming, dar eu m-am intalnit cu o fata pe nume Luna cu care ma inteleg ca si cum ar fi cel mai bun prieten al meu). Hai sa zicem ca faci asta, lucru care nu stiu daca asa e sau nu dar ma rog, ultima si strict ultima optiune ramane sa asculti rock, heavy metal si totul din franciza de genul. Nu stiu daca esti tipul de persoana cu "rockul e muzica satanaica" (caz in care sunt total de acord) sau daca asculti deja dar eu ascult si imi place nespus de mult incat as vrea sa imi fac o cariera din asta dar nu pot pentru ca parintii nu sunt de acord sa fiu chiar...rocker. Well, pe sumar:

1. Documenteaza-te despre lucruri care ti se par complexe pana ce iti iese pe ochi
2. Apuca-te de un instrument, recomandarea cea mai buna (si da, stiu ca asta inseamna sa bagi in ceva dar nu ai ce sa faci, si in telefon bagi bani ca sa ai touchscreen cand ai putea lua unul cu butoane deci asta e evident)
3. Vorbeste cu cineva telefonic sau prin mesaje toata ziua
4. Rock, Heavy Metal, Death Metal, Funk, Thrash Metal, Deathcore,...

In caz ca vrei sa vorbim despre rock iti zic cum ma cheama pe insta sau ceva

| Liliana_Hurdea_1979 a răspuns (pentru Liliana_Hurdea_1979):

Btw asta e contul lui maica-mea eu sunt pe a VIIIa si m-am logat la contul lu maicamea acu multa vreme si nu ma mai pot delogha laughing)))
A, si btw ma cheama Darius

| Liliana_Hurdea_1979 a răspuns:

Btw ma cheama Darius si trec pe a VIIIa, sunt de pe contul lui maicamea ca m-am logat acu mult timp si acu nu ma mai pot deloga laughing) Pe insta ma cheama darius.hurdea

| Liliana_Hurdea_1979 a răspuns:

Ups, se pare ca am trimis spam de raspunsuri din greseala. Asta e pentru ca am crezut ca nu s-a trimis primul mesaj dintre cele doua care arata la fel

| Sofer a răspuns:

Faci treaba pe acasa, iti ajuti parinti cu lucruri marunte..sau te plimbi.

| Cduncfujndf a răspuns:

Bună, și eu am tot 15 ani. Acum o să îți dau exemplu de câteva lucruri pe care le fac eu, când stau în casă: poți să asculți muzică, să citești cărți (există aplicația Wattpad, care este foarte bună, poți citi cărți scrise de adolescenți, copii, chiar și adulți, poți să scrii și tu o carte dacă vrei), poți să desenezi, poți să intrii pe site-uri cu haine și să te uiți chiar dacă nu îți cumperi nimic, poți să urmărești un serial(Îți recomand Arrow, The Walking Dead, Once Upon a Time, The Gifted), sau poți să te interesezi de un anumit subiect, de exemplu eu fac parte din LGBT, și îmi place foarte mult să caut informații despre asta pe Youtube, google, facebook...sau alte aplicații.