| Andrei_Nicula_1985 a întrebat:

Cum pot sa fac astfel incat cainele meu sa nu ma mai muste? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Se joaca, asa se joaca toti cainii.
Ai putea sa il certi, dar sa nu tipi sau la il bati cand iti apuca mana, dar i-ai strica cheful de joaca.
Asa si cainele meu din curte musca ( destul de tare si sarea destul de tare de ma dadea jos) si l-am certat pana a princeput ca nu e bine asa ( a priceput dupa vreo 4 luni), acum imi musca mana din joaca, dar foarte usor, nici nu simt, dar tot mai sare ca un apucat, dar na, inca este pui are 1 an si vreo 4 luni si este foarte bucuros cand ma vede.

8 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Cum musca?
se joaca si musca? sau este agresiv si musca cu adevarat si iti da sangele?
Daca se joaca si musca, este foarte normal, cainele musca prin joaca, asa este el conceput, mai ales daca este pui, asa invatat el. Daca musca agresiv, trebuie dus la un dresaj, sau la un veterinar poate are rabie si de aceea este agresiv.

| Andrei_Nicula_1985 explică (pentru LaLaura):

Cainele are toate vaccinurile, dar nu stiu daca este din joaca. Cand ies afara sa ma joc cu el, el pur si simplu sare pe mine si ma prinde cu picioarele lui de piciorul meu si incearca sa-mi muste mana. Dupa ce o musca se pune pe jos linistit si o mesteca

| LaLaura a răspuns (pentru Andrei_Nicula_1985):

Se joaca, asa se joaca toti cainii.
Ai putea sa il certi, dar sa nu tipi sau la il bati cand iti apuca mana, dar i-ai strica cheful de joaca.
Asa si cainele meu din curte musca ( destul de tare si sarea destul de tare de ma dadea jos) si l-am certat pana a princeput ca nu e bine asa ( a priceput dupa vreo 4 luni), acum imi musca mana din joaca, dar foarte usor, nici nu simt, dar tot mai sare ca un apucat, dar na, inca este pui are 1 an si vreo 4 luni si este foarte bucuros cand ma vede.

| crytical a răspuns:

Ai dat funda degeaba, dar iti voi spune oricum, ca sa nu te mai muste cainele, il prinzi de bot si il musti de ureche.

| LaLaura a răspuns (pentru crytical):

laughing si apoi cainele sa muste de fata stapanului.
Ps. Cu violenta nu rezolvi nimic, de fapt faci contrariu, il faci mai violent.

| crytical a răspuns (pentru LaLaura):

Pai de asta am zis sa il tii de bot, sa nu te muste, si frate nu te gandi ca ii musti urechea o pui in tigaie si o mananci laughing, il musti asa oleaca sa stie cine e Bossu laughing, Am vazut-o intr-un film asta, deci nu stiu cat de eficienta e laughing

| LaLaura a răspuns (pentru crytical):

Daca il ti de bot, el se sperie, iar daca il musti incetul, o sa creada ca doresti sa te joci cu el, si il intarati, daca il musti tare, o sa reactioneze din instinct de aparare si atunci o sa te muste mai tare si destul de grav.
Tot ce vezi in film nu inseamna ca este si adevarat. In primul rand trebuie sa iti cunosti cainele foarte bine pentru a aplica niste "lectii" vazute prin filme. Fiecare caine reactioneaza intr-un fel, dar in general ce am spus la inceputul este adevarat si se aplica la fiecare caine, gandeste un pic logic, nu ai reactione la fel, daca cineva te impinge in "joaca" nu l-ai impinge si tu?

| crytical a răspuns (pentru LaLaura):

Sii cam multe despre caini. Care-i treaba? laughing

| LaLaura a răspuns (pentru crytical):

Am un caine de 14 ani, si unul de 1an si cateva luni, imi plac la nebunie animalele si poate de aici stiu multe despre caini.