| dudutm a întrebat:

Salut,

De 2 saptamani ma duc la inot la un bazin. Faza e ca stiu sa inot de mic, dar doar deasupra apei. Nu prea imi place sa inot sub apa...

Care-i diferenta de inotat sub si deasupra apei? Are o relevanta in dezvoltarea muschilor? sanatate...etc? Poti inota mai mult timp sub apa decat deasupra?

Răspuns Câştigător
| RS4 a răspuns:

Cat timp nu faci inot de performanta, nu are relevanta mare, dar sportivii de performanta cand sar de pe blockstart la un concurs, folosesc acel elan din saritura in cap, si merg pe sub apa destul de mult, ies la suprafata undeva aproape de jumatatea bazinului, si apoi continua inotul! pentru ca daca e proba de fluture, etc. posibil sa mergi mai repede pe sub apa decat acel stil! ei castiga timp pretios din asta!

2 răspunsuri:
| just for me a răspuns:

Sti sa inoti deasupra apei si nu sti pe dedesubt? ciudat, dar in fine...si eu merg la bazin de fiecare data cand am ocazia.mie una mi se pare mult mai usor pe sub apa,adica, la suprafata mi se pare mai greu sa te ca trebuie sa te mentii acolo dar ca sa inot sub apa trebuie sa iti ti respiratia si atat. diferenta este ca la suprafata trebuie sa te straduesti mai mult zic eu, l sub apa te misti mai usor.pentru muschi nu e diferetna, inotul e inot.dar daca vei face de performanta, e bine sa stii f bine si p sub apa pentru ca inotul p sub apa se practica mai repede

| Crystal112 a răspuns:

Nu e nici o diferenta, poate e mai bine deasupra decat de desupt, oricum poti scoate limba si sub si deasupra deci e bine in ambele cazuri
glumeam, serios e mai bine deasupra important este sa muncesti sa iti pui muschii in miscare