| perfusion a întrebat:

De la un timp au inceput sa ma doare genunghii, ei bine imi dau seama ca este vorba de apofizita.Stiu ca toti zic sa nu alerg in ghete cu crampoane si pe suprafete tari. dar asta e "meseria" mea (fotbal - portar) si nu pot sa evit aceste lucruri. Ce credeti ca ar trebui sa fac sa previn agravarea?

1 răspuns:
| CFuNky a răspuns:

Salut! Doresc sa-ti spun ca si eu am Apofizita Acuta de anul trecut (2010) si tot de la Fotbal / "Parkour" (Sarituri) mi s-a tras si mie. Mie mi-a spus sa stau in pat dar inainte de asta mi-au facut doctorii in genunchi niste injectii care au solutia de a imi da inapoi cresterea aceea din genunchi si m-am si operat.

Te sfatuiesc astfel:

Opereaza-te pana nu este prea tarziu. Acel lichid care il ai poate sa-ti dauneze pana la moarte.
Dupa ce te-ai operat si inca joci fotbal te sfatuiesc sa te odihnesti sau sa dai banii (100Euro) pe niste venin de scorpion si sa-ti pui acolo unde te doare sau cam asa ceva... Acel venin iti face ca durerea/nervul sa-ti moara astfel nu o sa mai simti nimic dar tot o sa ai acolo un "Chist" mai pe romaneste "Un nerv in hibernare".

Daca nu, ceri la doctor sa te opereze si de acel lichid si de acel nerv.

Ca sa eviti agravarea, ia-mi sfatul in urmare ca si eu sunt o persoana lovita de acest sindrom. Dar eu am scapat foarte repede deoarece am fost la doctor cand a trebuit.

Daca te-am ajutat ai putea sa-mi dai fundita? happy

Multumesc si insanatosire grabnica!/Operatie linistita. Sa nu te temi.