| StoneHeart_2297 a întrebat:

Deci,parintii i-au cumparat un caine fratelui meu(6 ani)El nu il scoate afara, doar se joaca cu el. Iar cand face in casa parintii dau vina pe mine.Eu am 19 ani si mi-a trecut faza cu placutul animalelor, eu am o soparla dar nu face asa mizerie ca potaia aia.Si eu trebuie sa il duc afara, sa il spal, sa il perii. Ce pot face sa ii revina treburile astea fratelui meu, ca e potaia lui.Si cireasa de pe tort e ca doarme cu mine.Cand il aud respirand langa urechea mea imi vine sa il arunc pe geam. E caine mare, deci ocupa jumatate din pat.Deci ce pot face sa ii revina treburile fratelui meu.Doar ca atunci cand le zic parintilor ei spun ca el e prea mic bla bla.

Răspuns Câştigător
| ThePunisher a răspuns:

Ai dreptate, daca nu tu ai vrut cainele, e normal sa se ocupe de el fratele tau, dupa logica mea. Dar exista o problema: la 6 ani e prea mic sa aiba grija de un animal. Fara suparare, dar parintii vostri au fost un pic iresponsabili atunci cand au luat cainele fara sa se gandeasca la faptul ca trebuie sa aiba cineva grija de el. Inteleg ca nu te incanta ideea, dar cel mai bine e sa ai o discutie serioasa cu ei, calm. Victima cea mai mare in povestea asta e cainele, care e un animal nevinovat. Daca nu poate sa aiba nimeni grija de el in familia voastra, macar incercati sa il dati cuiva care isi doreste un asemenea caine si nu il aruncati pe strada sau asa ceva.

12 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Stai la o mica discutie cu parinti tai si spune-le clar ca este cainele fratelui tau nu al tau si ca tu nu ai vrut acest caine ci fratele tau. Spune-le ca nu este responsabilitatea ta sa il ingrijesti din moment ce nu l-ai vrut!
Parinti tai au facut un lucru stupid aducand noul caine in casa voastra! Ar trebui sa se gandeasca si el sa ia un caine la varsta de 11-12 ani a fratelui tau ca sa se poata descurca cu el ca doar nu o fi responsabilitatea ta. Spune-le parintilor tai drept ca tu n-o sa mai ai grija de "potaia"numita de tine ci fratele tau sau parinti tai. Daca tu nu ai prins drag de caine pentru ce sa ai grija de el?!
Spune-le logic parintilor tai ca tu nu vei mai avea grija de el si punct ca tu nu ti-ai dorit niciodata un caine si ca nu ai nici un drept sa ai grija de el. Daca te cearta continua si tu discutia asta pentru ca tu nu trebuie sa ai grija de el daca nu iti doresti acel animal!
Apoi du-te si vorbeste si cu fratele tau de 6 ani ca el va trebui sa aiba grija de el pentru ca de aceea si-a dorit un caine nu doar sa se joace cu el ci sa-l si ingrijeasca ca un adevarat stapan( dar sigur el nu cred ca va accepta sa faca el treaba murdara in loc s-o faci tu!).
Vorbeste cu parinti daca tot nu sunt de acord si o tin tot pe a lor "ca fratele tau e mic are doar 6 ani"atunci spune-le drept ca n-o sa mai ai grija de el! Si chiar asta sa faci. Sa numai ai grija de acel caine ca sa le arati si parintilor/fratelui tau ca nu e responsabilitatea ta!
Sper ca va functiona solutia asta iti urez mult noroc!

| RoboBaby a răspuns:

Pai la 6 ani de abia invata sa-si sufle nasul si tu vrei sa aiba grija si de un caine?laughingnu trebuia sa ii ia caine pentru ca e prea mic. nu prea ai ce sa faci in privinta luistraight face, poate doar sa le zici ca tu nu vrei sa mai ai grija de el pentru ca nu e cainele tau si sa aiba parintii tai grija de el.thinking

| Reek54 a răspuns:

Spunele ca daca e al tau, nu-l mai vrei, si vrei sa-l duci la un adapost. si ca daca vor ei sa-l pastreze sa aiba ei grija de el, si pana il dai. noaptea cand dormi du'te si aruncail lu fratetu in pat laughing sa-i respire lui in ureche.

| G30RG3 a răspuns:

Pai fa o smecherie pleaca o saptamana de aksa la bunica la vreun verisor mergi la mare la munte oriunde undeva unde sa nu mergi cu famillia ca sa vada si pariintii tai cum e sa aiba grija de caine si de soparla.winking

| KaZe_8447 a răspuns:

Eu am un ciobanesc mioritic.Are vreo 1, 70... Dar Am Grija de el.Nu face in casa...
Pai. Invata-l sa numai faca inauntru Si faza cu patu laughing da-l jos asa usor. Pai ca sa ii revina treburile nu ai cum
Caine - Responsabilitate Foarte Foarte Mare!

| Nuimicitinumele a răspuns:

Asa sunt mereu parintii nu stiu de ce da ma rog si in plus ei l-au cumparat nu tu intr-adevar el e mic are doar 6 ani si nu stie ce sa faca dor vorbeste cu parintii tai sa duca cainele in curte (daca stai la casa) sau sa il duca la bunicii tai (doar daca stau la casa) daca nu sta nimeni la casa e cam nasol frate trebuia sa spui daca stai la casa sau la bloc asta conteaza cel mai mult pentru ca nu ai spus nu te pot ajuta prea bine posteaza daca stai la bloc sau nu si o sa te ajut

Răspuns utilizator avertizat
| 1pitiqaa269 a răspuns:

Pai ei au dreptate el e prea mic.dar eu iti zic o chestie.eu avand 12 ani mai stiu din astea. daca tu vrei sa faca treaba.incearca sa il mituiesti cu ceva.sau sa il minti ca ii iei ceva. dupa ce face treaba.si daca nu merge inseamna ca e prea rasfatat si nu ai ce ii face.

| sara25 a răspuns:

Spune-i daca nu isi tine potaia la el in camera il arunci pe gam!

| IepurasF a răspuns:

Poi frate, spune-le ca tu nu esti obligat sa-i ingrijesti cainele.Ca nu tu ai vrut sa-l cumpere, ca tu n-ai nevoie de un caine. Daca nu sunt de acord spune-le ca din partea ta pot sa renunte la caine...thinking
Mult succes frate.winking