Întrebare recomandată | Toxic29 a întrebat:

Ieri am gasit o bufnita in curte am luat.o in casa si vreau sa am grija de ea.dar nu stiu ce are de nu mananca nimic i.am dat ai carne,grau, seminte nimic...care ma ajuta dau funda!

23 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da-i drumul sa fie libera.Nu este obisnuita cu captivitatea.

| paulpaul25 a răspuns:

Este un pui? Este ranita? Ma intreb cum ai reusit sa iei in casa, asa de usor, o pasare precum bufnita. Daca o ti in casa este normal sa nu manance, iti dai seama ca este terifiata de tot ce vede acolo, plus ca nu are spatiu si mai ales nu este obisnuita cu un mediu de genul. O bufnita nu mananca seminte precum papagalii. Un animal de genu are un regim de viata destul de complex, cel mai bine daca tot vrei sa o ajuti este sa o duci la un doctor veterinar care va putea stabili daca pasarea este ranita sau de ce este asa de blanda. Ai nevoie de anumite conditii ca sa ti o bufnita. Adica nu poti sa o ti intr-o colivie mica la fel ca pe un perus, ai nevoie de o voliera maaare de tot. Plus de aia, bufnita nu este un animal de companie, are nevoie de foarte mult zbor de foarte multa miscare si mai ales sa-si satisfaca dorinta si instinctul de a vana. Este o pasare carnivora, nu este prea pretentioasa la mancare, in mod normal o pasare sanatoasa ar trebui sa manance orice tip de carne.
Ti-am zis, cel mai bine sa o duci sa vezi ce e cu ea, iar daca e o pasare matura si e in regula, trebuie sa ii dai drumul acolo unde ai gasit-o. Daca are un inel de metal la picior cu ceva inscriptii probabil a scapat de undeva si ar trebui inapoiata. Ai grija, nu o tine foarte mult asa pentru ca s-ar putea sa moara!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai, din moment ce ea nu a avut nici un contact cu oamenii, de cand s-a nascut, normal ca nu mananca, dar o sa isi revina ea, daca se obisnuieste.
Pana una alta, dai de mancare si las-o singura intr-o camera ceva.

| cristimihailov a răspuns:

Da-i libertate prietene.
Nu murea ea de plictiseala langa casa ta.

In plus, te lasa fara soricei si alte alea.

Normal ca e depresiv suicidala bufnita. Cand a fost invatata cu libertatea.

| Doctorfishadi a răspuns:

Salut!
Cum sa ii dai grau si seminte? laughing)
Este o pasare carnivora-rapitoare care pandeste soarecii si uneori sobolanii in timpul noptii. Dupa parerea mea este cel mai de temut rapitor al noptii de la noi.De multe ori se hraneste si cu lilieci,iar in cazuri mai rare poate sa ii cada prada si pasari mai mici.
O poti hrani cu carne,dar nu o pui pur si simplu in tava, trebuie miscata, sa ii trezeasca curiozitatea! In general poti folosi carne de pasare.
Fiind un animal salbatric o sa ii i-a cel putin cateva zilebune pana incepe sa se hraneasca!
Mai ales daca nu ii oferi conditiile optime, are nevoie de o cusca foarte mare, cam cat o camera de 2 pe 2 metri,asta daca este adulta,nu-i tocmai o vrabiuta happy. Daca nu are nimic si doar ai prins-o da-i drumul!
Daca este ranita sau pui si nu stie sa zboare atunci incearca sa o hranesti cu carne, cum am zis mai sus, sau cu soareci vii, nu stiu cum o sa ii prinzi happy.
De ce ailuat-o si cum ai prins-o?
Este pui, adult?
Da si tu detalii!
Te salut,
Adrian!

| ShadoWCrist a răspuns:

Da-i drumul.Este o pasare salbatica.

| TheGazeTTeRuKi a răspuns:

Maxim rolling on the floor

| Anonymous999 a răspuns:

Bufnita nu e animal domestic.Nu o mai chinui lasa-o sa fie libera.happy

| pisicutzza990 a răspuns:

Ar trebui sa o scoti afara din casa.O bufnita nu e tocmai un animal de companie.Nu mananca pentru ca nu ii place unde sta. Bufnitele stau in copaci, in aer liber, afara, nu in casa.

| anonim191 a răspuns:

Bufnita este animal de vanatoare.nu mananca ceea ce nu misca.trebuie lasata in libertate sau moare.am avut una pentru o zi dupa care am eliberat-o.este animal salbatic nu animal de companie.in captivitate cel mai probabil va muri.

| Floricikmov a răspuns:

Buna.
Dai drumul nu este invata intr-un astfel de mediu. Nu o sa mai traiasca mult pentru ca sta intr-o colivie sau unde o ai tu. Bufnita este o pasare nocturna si hraneste mai mereu noaptea. Daca o tii inchisa o sa aiba de suferit. Ai grija de ea si vezi ce decizie vei lua.

| GaBByzZuuuuuu a răspuns:

In general bufnita este un animal de prada ele ar trebui sa manance rozatoare cum ar fi soareci, sobolani, soparle etc.

| Bellateo a răspuns:

Sunt mai multe variante:
-Ii trebuie un prieten cu care sa se joace.
-Sau e batrana/batran si nu mai are chef de nimic.
-Sau e bolnav/a.
De obicei se intampla asta cand nu sunt in mediul lor natural.
Funda?

| iulian123321 a răspuns:

De obicei pasarile manaca viermi!
Funda?

| bobi123 a răspuns:

Nu ti-a muscat? e carnivoraa ce-i cu tine cum so tii acasaa?

| va1silenick a răspuns:

Pai daca vrei sa o tii atit de mult incearca sa o hranesti pe timp de noapte fara ca sa aprinzi lumina cu soareci vii ca ea vineaza doar noaptea. funda

| chrus a răspuns:

Da-i libertate! Tu ai scos un animal din mediul lui. E ca si cum cineva te-ar indeparta de familia ta!

| FrozenKing a răspuns:

Omule, bufnita e animal salbatic nu e papagal sa-l tii in casa...

| oAlecsandra a răspuns:

Da-i drumul happy

| DomnulPunct a răspuns:

Frate elibereaz-o... Bufnita nu este un animal mai bine spus o pasare cum este papagalul, care tu ii dai mancare. Daca o lasi afara. te scapa de soriceii de langa curtea ta.Si este normal ca nu mananca din mana. Bufnitele isi prind prada. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| vitalik211 a răspuns:

Salut! Ea nu maninca pentru ca este speriata si se teme de tine... laso in pace sa se deprinda cu mediul in care ai aduso, nu o lua in mina repede sau nu o speria ca ea sa se deprinda cu tine, joaca-te cu ea, si in privinta mincarii dai carne cruda cu singe de dorit proaspata de la peata, si pune-o acolo ea a sa manince)) Funda?

| Iuditaiudith a răspuns:

Dă-i carne de găină, fiartă sau prăjită partea moale. Dar să îi dai de sus cu mâna, ca să ridice capul. Ți carnea lângă cioc lipit, deasupra ciocului. Dar înainte de a îi da, interacționează cu ea aproape ochi în ochi privind-o vorbești cu ea blând timp de juma de minut și apoi din dreptul ochilor tăi arătai că duci mâna încet la ea către cioc cu hrana, ca să vadă că tu ești cea care o hrănești nu o mână de pe unde, e greu a-și da seama imediat ce se petrece și trebuie acestea făcute, așa am procedat eu și atât de prietenoasă a devenit bufnița că adormea gângurind cu mine vorbind în timp ce o mângâiam. Era bătută de frățior pe care l-am hrănit și pe el la fel dar i-am separat, ea stătea tot jos ca speriată și după ce am avut grijă deosebită de ea atunci ea mi-a arătat ca gest unde o doare și știam unde o pot mângâia de adormea clipind și gângurind vorbind cu mine?❤️ Mă desprind cu greu de ei, sunt pui mărișori și u--as crește și apoi să le dau drumul, dar am înțeles că nu e voie și va trebui mâine să sun pentru a fi preluate de cei care se ocupă de păsări sălbatice. Mi se rupe inima după fetița. Băiatul și el mi-e atât de drag, dar mă mușcă ceeace îl înțeleg că e totdeauna precaut să se apere că asta îi e în instinct că e bărbătuș. Acum m-a lăsat sa îl mângâi dar era foarte atent, se uita foarte atent ce îi fac și chiar nu a mai sărit la mine sa ma muște. Nu știu ce să fac, că nu i-aș da pentru a fi duși departe de mine unde nu voi ști de ei. Dar trebuie sa sun să fie preluați, că nu am voie să îi cresc ca apoi să îi las liberi când m-ar cunoaște bine ca să îi vizitez prin poienuta cu copaci unde le-aș găsi sa le ofer libertatea unde le-as face adăpost și sa le duc de mâncare dar liberi să fie că ar veni ei la mine când m-ar auzi că am venit pe acolo. Nu se poate, ar fi prea frumos. Trebuie să sun la număr, să mi-i preia? O să le fie bine, așa îmi zic eu mie pentru ca să pot să merg mai departe fără ei. Nu aveam cui să împărtășesc aceasta, vă mulțumesc că am putut vouă?❤️

| Gascan123 a răspuns:

Prietene dai un sobolan ceva, dar mai bine da-I libertate (y)