| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

La un iepure de al meu i-a aparut in urechi niste bube (o rana) si mi-a spus cineva sa ii pun ulei de floarea soarelui 2 ml. Altcineva mi-a spus sa ii pun solutie otica pentru caini si pisici. ce pot sa ii pun. Urgent. Funda

2 răspunsuri:
| Rocsid a răspuns:

Ai grija sa nu fie raie sau ceva parazit..Iti recomand sa te duci la veterinar cat mai repede.Sa pui ulei de floarea soarelui sau alte creme naturiste nu e recomandat.Intra in canalul auditiv si saracutul risca sa faca otita.Solutile speciale pentru animale nu provoaca otite sau iritatii la acel nivel.
Poate nici nu o sa aiba nevoie de picaturi si o sa ii dea doar niste antibiotic in mancare sau in apa.

| Dumnesao a răspuns:

Daca ai pune alifie sau crema de galbenele asa in timp scurt dar cel mai bine ar fi sa vizitezi un medic veterinar, azi nu cred ca mai e deschis pe undeva dar maine cat de devreme poti.