| Bsh_George_2000 a întrebat:

Salut pescari! Am pus la inmuiat: porumb rosu, galben, canepa, mei, si putine seminte diversificate (mancare porumbei) vreau sa le las o saptamana, dupa sa le fierb si apoi sa le tin cu ulei de porumb cu usturoi! Credeti ca este o idee buna?

2 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Inlocuieste usturoiul cu baton de vanilie! Fir intins!

| JackR a răspuns:

O idee buna pentru ce?
1. daca le hidratezi asa mult si le si fierbi, degeaba le mai pui in ulei cu usturoi (sau vanilie, sau coada soricelului etc.) nu o sa mai absoarba aroma, adica odata ajunse in apa, in 10 minute nu mai ramane nimic din ele.
2. ca nada primara, e mai bine sa folosesti porumbul crud, "dipuit" 24 de ore, nu mai mult.
3. usturoiul nu este cea mai potrivita aroma pentru apa "calda", merge mult mai bine toamna, cand apa incepe sa se raceasca. Acum iti trebuie chestii "fructate": capsuni, zmeura sau tutti-frutti.