| SangeDeTaur a întrebat:

Salut,saptamana aceasta as dori sa iau un catel rottweiler in varsta de aproape 10 luni, cainele nu a fost maltrat, a interactionat si alti caini in curte era decat o catea un metis de labrador.
Curtea e destul de mare chair daca mai am 3 caini (din pacate 2 dintre ei au 17 ani...)deci decat 1 caine mia mai ramas si as vrea 2...
Cum va reactiona cainele la un nou stapan daca are 10 luni si la o casa noua, imi puteti da niste sfaturi iubesc aceasta rasa si nu pentru agresivitate sau reputatie

2 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Nu as fi riscat in locul tau sa iau un pui care la 10 luni e destul de mare din aceasta rasa. Nu poti fi sigur ca fostul proprietar chiar nu a omis ceva din naravurile sau probleme lui.
Cum s-a spus mai sus,daca e mascul,iar si ceilalti caini sunt tot maisculi vei avea probleme,fiindcan rott-ul e o rasa care ii place sa domine.

Lucrul cel mai important e sa stie cine este liderul, apoi lucrand cu el veti forma o relatie stransa.

Pentru a scoate un caine echilibrat din aceasta rasa e nevoie de timp, rabdare si multa dragoste. Cu batutul nu rezolvi nimic, poate chiar mai rau avand in vedere ca vorbim de rott, o rasa de acre s-a auzit ca sare si la stapanul lui.

| DenissaRoxana a răspuns:

Buna. Cainii tai sunt masculi? Daca da, ar putea fi probleme.
Daca cainele este prietenos si nu agresiv, o sa se acomodeze.