| anonim_4396 a întrebat:

Acum cateva zile, nu stiu cum s-a lipit de pisica mea o bucata de scotch destul de rezistent, pe unul din picioarele din spate si pe spatele pisicii. Dupa ce i l-am dezlipit am incercat sa o spal ca sa se duca lipiciul dar fara rezultat. Din nefericire i s-a luat si din par. Astazi am observat ca ii lipseste foarte mult par din acea zona si ca o doare si la cea mai mica atingere pentru ca miauna tare daca o ating. Cu ce as putea sa o dau in zona aceea ca sa ii treaca durerea? Mama spunea sa o dau cu tetraciclina, dar vrea mai multe sfaturi de la voi, momentan nu o pot duce la veterinar.

3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Până afli sfaturi de la noi, se vindecă pisica laughing
Tetraciclina e un antibiotic, dar nu ai menționat vreun semn de infecție, așadar ce să zic? Preventiv, dacă vrei, dă-o cu tetraciclină.
Dar din datele expuse nu ar avea rost.
Dacă doar o doare fiindcă s-a lovit sau i s-a smuls mult păr și e sensibilă zona, ce poți face mai bine este să-i dai pace.

| Felys a răspuns:

Mibazon este antibiotic strict pentru animale

| JicaContra a răspuns:

Data viitoare in loc sa zmulgi... TUNDE, cu foarfeca de exemplu
oricum ramane fara par, asa macar nu ramane si fara piele

in orice caz, solutie astringenta, cred sincer ca merge si aia pentru oameni, dar, ca sa, suflii in iaurt, incearca sa dai telefon la un veterinar si sa il intrebi