| M1R3L a întrebat:

Am 2 perusi si as vrea sa ii invat sa-mi stea pe deget cum ar trebui sa procedez? big grin
Dau funda!winking

5 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Bună!:)
uită-te pe aceste site-uri, poate o să îţi fie de folos:
http://www.eva.ro/......-6072.html
http://www.e-pets.ro/articole/cum-sa-dresam-perusii

| klau95 a răspuns:

Poi daca ai 2 e mai greu sa i inveti cu tine deoarece masculu isi petrece timpu cu femela si pe tine nu prea te baga in seama.
Dar nu-i nimic se poate dresa dar tine minte doar masculu e sociabil femelele sunt sperioase de obicei.
Acum depinde daca sunt puii e mult mai usor de dresat.
Mai intai de asta dai drumu la amundoi timp de 1-2 ore singuri sa se obisnuiasca cu locu apoi uite cum am procedat eu m-am dus cu o farfurie cu mei langa perus si a venit in farfurie si incet incet sa obisnuit cu mine venea pe umar cand vorbeam etc. dar acum femela incurca sa dresezi masculu. Daca o dai o sa ai un papagal dresat perfect.

| urgentr a răspuns:

Ce varsta au?

| urgentr a răspuns:

Daca sunt pui se invata foarte usor.Dar trebuie sa fii bland cu ei, sa nu ii sperii sau sa ii bati sau ceva de genu si incearca pentru inceput sa iti pui in mana cateva seminte de mei(granule) cu mana in colivie si sa vina sa iti manance din palma si treptat treptat se domesticesc.Eu am avut asa un perus, de pui si am reusit.ii dadeam drumu prin casa, si cand il strigam pe nume venea, dar s-a imbolnavit si a murit.Acum mi-am cumparat unul deja mare si nu se mai poate dresa ca celalalt. Sper ca te-am ajutat Pa Pa :* Fundita puppy dog eyes?

| LoveSteps a răspuns:

Poti incerca sa te apropii de ei, sa le dai de mancare, sa vorbesti cu ei, pana se invata cu tine dupa poti sa pui manuta in colivie si sa ii atingi usor pe burtica, perusii mei adorau asta, la sfarsit incerci sa ii iei pe deget in colivie.P.S. la inceput ar fi bine sa porti manusi laughing