| anonim_4396 a întrebat:

Am o probelam cu o cateluse, este rasa cane corso are vreo 6 luni dar este foarte fricoasa...adica nu latra....cand se sperie fuge intr-un colt al casei si tremura.
Vreau si eu niste sfaturi cum sa o fac putin mai dura, acum 2-3 zile am cumparat-o (Dau FUNDA celui mai bun raspuns )

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
1. Este un pui, puii sunt fricosi, la fel cum sunt si copii mici.
2. O ai de 2-3 zile, pai este foarte normal sa fie un pic fricoasa, nici nu s-a acompdat cu noul mediu, nici nu te cunoste bine pe tine.
NU ai nevoie sa o faci mai dura, ci sa ii dai timp sa se obisnuiasca cu noua casa, noile mirosuri, noul stapan, si sa ii dai timp sa creasca, ea acum are varsta echivalenta de 2-3 ani a unui copil, ai vazut copii de 2-3 ani duri? sau sunt fricosi, se sperie repede si plang din orice?
Cam dupa varsta de 1 an, cand este matura, atunci o sa stie ce are de facut, o sa latre, si nu o sa se mai sperie asa de usor.
Da-i timp, este un suflet, nu un robot, si este normal sa simta frica mai ales daca nu cunostea locul.

2 răspunsuri:
| SDana a răspuns:

Trebuie doar sa ai rabdare sa capete incredere in tine, este deja o trauma faptul ca a fost luata de langa mama ei. Ofera-i dragoste si ea ti-o va reda inzecit inapoi.

| ana45659 a răspuns:

Acorda-i timp aca peste cateva luni e la fel poti sa intrebi un dresor sau chiar sa o duci la dresaj