| Anonim124635 a întrebat:

Am o catelusa cane corso de 11 luni si nu stiu ce sa fac cu ea in sensul ca daca intra un strain/necunoscut in curte doar latră si cam atat. As vrea sa fie un pic mai agresivă fata de străinii care intra in curte, adica nu vreau sa se sperie de ei. Ce e de facut in acest caz stie cineva?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| Alexandru390 a răspuns:

Dacă are 11 luni nu-i mai poți face nimic...
Cățeii masculi se fac răi datorită mamelor lor deoarece acestea le "antrenează" ca să zic așa.
Presupun că i-ai oferit un comportament blând cam tot timpul, cred că o ai de când era mică. Problema este că tu trebuia, în cazul în care o ai de când era ea mică, să o enervezi, să te joci puțin mai agresiv cu ea ( nu îi faci lucruri pe care să o doară decât lucruri care o enervează).
După cum ți-am explicat nu mai ai ce să faci, nu îi poți schimba comportamentul.
Dacă vrei neapărat un câine care mușcă pe cei necunoscuți îți recomand rasa cioaoa. Mereu sunt agresivi cu cei pe care nu îi cunosc și are un comportament frumos cu stăpânul și cu cei pe care îi cunoaște. Este el mic dar foarte agil și repezit.
Dacă vrei câini ceva mai mari caută de ăștia pe care îi folosesc polițiștii dacă vrei să îți devoreze cu adevărat cerșetorul și persoanele necunoscute dar eu tot rămân la varianta ciuaua.
Acum după părerea ta ce alegi. Baftă la ce decizie o să iei?

| Alexandru390 a răspuns (pentru Alexandru390):

Acolo la sfârșit era un emoji dar nu știu de ce s-a pus 4 de semnul întrebării dar înțelegi tu.

| Alexandru390 a răspuns (pentru Alexandru390):

Acum e doar un semnul întrebării. Chiar nu intelect ce e cu TPU dar infine

| Anonim124635 explică (pentru Alexandru390):

O am pe catelusa de la 4 luni si ceva. De iubitor nu stiu ce sa zic iti vei da seama daca prima seara i-am facut băiță si am bagati in pat langa mine. Doar pe la 7-8 luni am fost puțin mai exigent fata de ea si mai dur adica in sensul sa ma joc cu ea mai dur adica sa o trag usor de. Calci un pic de coada de urechi dar am zis si la inceput nu am făcut-o sa sufere si imi pare rau ca nu mai pot sa mai fac nimic in legatura cu ea?

| Alexandru390 a răspuns (pentru Anonim124635):

Chiar mă bucur că ai avut grijă de ea și ai ținut-o lângă tine. Mi-ai spus că te-ai și jucat cu ea dur și e bine acest lucru totuși dacă avea un alt prieten câine fie mascul sau femelă (nu știu dacă mai ai un alt câine pe lângă aceasta ) era tot un plus pentru ea și ba chiar se învățau amândoi să îți apere casa.
Dacă vrei ca ea să facă ce îți dorești tu îți zic să o dresezi sau să o dreseze cineva priceput. Să fie dresata mai ales cu scopul de ai da tu comandă la cine să muște dacă mă înțelegi. Sper că te-am ajutat și îți doresc multă sănătate ție și cățelușei tale :-)

| Anonim124635 explică (pentru Alexandru390):

Catelusa e adresată de mine am invatat o pana acum comenzile: șezi, culcat, da-mi labuța, pas. asteapta si cam atat am incercat sa o invat comenzile de baza si cele de comportament si da mai avem un caine metis mic. Nu am experienta in dresaj dar voi invata cu timpul. Multumesc mult si noi va dorim multa sanatate.

9 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă lătratul nu e de ajuns, ce ți-ar plăcea să le facă?
Să îi pună la pământ, să îi muște sau să îi ucidă?

Voi nu aveți cheie/zăvor la poarta casei? Folosiți-l! Și montați o sonerie.

| Anonim124635 explică (pentru floresdemayo):

Ba da avem dar ziua intra multi romi in curte pentru a cerși si multi au tupeu intra si uni au tupeul sa iti intre si in casa. Nu demult a mai avut loc o întâmplare asemănătoare. La uni vecini li s-a furat din curte si nu putem închide zavor din cauza ca mai avem musafiri si nu toti au telefon sa ne sune. Doar am cerut un sfat nu vreau doar sa stea si sa latre as vrea sa fie un pic mai agitată si sa muste de picior doar atat nu am pretenția de a face doame fereste altceva

| floresdemayo a răspuns (pentru Anonim124635):

Am precizat că trebuie să montați o sonerie!winking
Cei care vin in vizită vă pot suna la ușă, dacă nu au telefon.

| RedNightmare a răspuns:

Au trecut vremurile când câinii se țineau pentru siguranțā