| Dricu_David_1985 a întrebat:

am o problema cu cățelul meu de rasă Akita Inu. Are 3 luni si recent s-a îmbolnăvit cu o parvoviroză si l-am dus la medic iar acesta i-a pus perfuzii si mi-a spus ca tot ce putem face e sa speram si sa îl lăsam in pace. Care este rata mortalității a parvovirozei si câte șanse are sa trăiască? Va rog nu răspundeți daca nu aveți experiența sau un răspuns concret deoarece este un subiect foarte serios.

3 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

E extrem de mare rata mortalitatii...
NU l-ai tinu doar in casa pana ai terminat vaccinurile?

| sweetys a răspuns:

50 cu 50, dar in principiu nu iti face sperante. Eu am avut numai probleme cu veterinarii.
Eu am renuntat la medic si o vecina care a tot avut caini m-a ajutat sa imi vindec catelul. Am mers la farmacia de oameni nu la veterinara si am luat antivomitiv si coagulant, farmacista si-a dat seama pentru ce si mi-a facut ea dozele injectabile. Un antibiotic tot injectabil, ser fiziologic si glucoza, toate injectabile. Ii faceam injectoii de doua ori pe zi, in ultima zi am reusit sa ii facem doar dimineata fiindca seara nu am mai putut sa o tinem. Alerga in toata casa, deja isi revenise dupa 8 sau 9 injectii.
Sper sa se faca bine. Succes!
La sfarsit cred ca am dat maxim 60 lei.

| AL_ID_2000 a răspuns:

Imi pare rau sad. Mai bine nu il mai duceai. Doar 30% sunt sanse sa supravietuiasca. Am avut si eu 2 catelusi cu parvoviroza si i.au facut acelasi lucru si nu au supravietuit. Apoi am mai avut 4 de la cateaua mea. Si a avut si vecina mea unul. Acum sper ca la tine sa fie bine