| LucianLucian a întrebat:

Am o problema cu perusul:este foarte sperios cand ma apropii de colivia lui.Am citit pe internet ca are nevoie de o perioada de acomodare,avand in vedere ca il am de ieri,ma asteptam sa fie sperios.Dar oare cat timp ii trebuie pentru acomodare? Si inca o intrebare:Aseara el nu putea sa doarma, adica era cam ora 20:30-21:00 si el nu dormea,nu asta este ora lor de somn, oare il deranjeaza televizorul?

4 răspunsuri:
| bibiiiy a răspuns:

Si eu am un perus de o saptamana, cam asa. e baiat si tot asa era sperios in primele 2 zile.si acum mai este sperios, cand mananca si ma duc la el la colivie se uita tot asa fix la mine, si nu mai mananca. daca plec de langa colivie incepe sa manance. l-am scos afara din colivie si a zburat prin camera., i trebuie o perioada de acomodare, cam 1 saptamana-2. imi pare bine ca si-a retinut numele si mereu cand il strig, se intoarce spre mine si se uita la mine. cu ora de culcare, poti sa i pui un cearceaf peste colivie si o sa doarma linistit pana dimineata. al meu ciripeste si canta de zor si deja mi-a facut capu calendarhappy baftawinking

| LucianLucian explică:

A si inca ceva, cand sta singur in camera mai ciripeste, dar cand ma apropii de el se opreste din mancat si se uita fix la mine si parca tremura, dupa ce plec de langa colivie mananca iar.

| Masterk1ll a răspuns:

Nu stiu daca exista un termen fix, eu Il am de 4 5 luni si a devenit mult mai prietenos...iar daca vrei sa doarmA, acopera-i colivia cu ceva

| daniela892 a răspuns:

Trebuie sa treaca o perioada de timp pentru ca toti perusi sunt speriati si poti sa stii ca nu il deranjeaza televizorul.