| andreea171998 a întrebat:

Ce parere aveti despre broasca testoasa mica ca animal de companie? Pentru ca o prietena de-a mea are!

Răspuns Câştigător
| Ancaaa a răspuns:

Da, din ce in ce mai multa lume alege broasca testoasa ca animal de companie, nu va lasati insa pacaliti de dimensiunile ei mici si faptul ca nu trebuie scoasa la plimbare de 2-3 ori pe zi ca un catel... broscutele au si ele nevoie de atentie si ingrijire ceea ce va va rapi o parte din timpul liber!
Pentru a avea o broscuta sanatoasa si vioaie trebuie sa aveti grija ca ea sa aiba destul spatiu de miscare, sa fie hranita bine si sa fie curata, este indicat sa puneti un filtru de apa in acvariu daca nu aveti timp sa-i schimbati apa des. In cazul in care apar manifestari neplacute in legatura cu starea ei de sanatate mergeti imediat la veterinar deoarece broscutele testoase sunt sensibile si fara un tratament adecvat si aplicat in timp util urmarile nu vor fi din cele mai placute.

4 răspunsuri:
| TurnOn a răspuns:

Pai eu am avut acum 4 ani si a fost foerte draguta dar, depinde. daca vrea sa aiba ocupatie nu e buna pentru ca nu trebuie ingrijita prea mult si daca vrea un prieten ea nu e potrivita! e buna numai daca vrea sa se relaxeze sau sa discute cu cineva care o ask!

| sonya a răspuns:

Buna! In primul rand ar trebui s ate gandesti daca ai loc unde sa o tii si daca iti permiti tot ce trebuie sa ai pentru a detine un astfel de animal. Eu am 2 broaste. Am avut 3. Una am dat-o. Erau mici, insa acum sunt mari si a trebuit sa le schimb acvariul. Cam acelasi lucru se va intampla si la tine daca nu ii faci din prima unul calumea. Sa zicem undeva la 80l. Plus pe langa asta ai nevoie de filtru, incalzitor si mancare bineinteles. Nu e foarte usor sa ai o broasca. Plus de asta trebuie sa schimbi apa cand se murdareste, nu toata dar jumatate tot trebuie, ceea ce va fi destul de greu. Este greu sa intretii o broasca. Mai bine un hamster, este mai usor de intretinut si costurile nu sunt mari. Insa, alegerea iti apartine.

| Cappuccinooo a răspuns:

Buna.
Cand eram mai micuta am primit cadou doua broaste testoase.Nu a fost mare lucru sa le am prin casa, pur si simplu nu faceau nimic special.In plus trebuie sa ai mare grija de ele, sa le schimbi apa zilnic, altfel incepe sa miroasa.Acum am o pisica... Daca vrei neaparat un animal de companie ceva mai micut,ia-ti un hamster sau un porcusor de guineea desi e de munca si acolo, dar macar de poti juca impreuna cu el.
Sper ca te-am ajutat kiss. Pa, pa.

| Andrew9555 a răspuns:

Eu am avut o broasca testoasa mica acum 2 ani si sa stii ca e un animal dragut de companie insa sunt necesare anumite facilitati pentru a o putea creste, iti trebuie un acvariu fiindca nu o poti tine numai intr-o cutie, iar daca o lasi prin camera sa stii ca risti sa o pierzi, ea se ascunde in cele mai ciudate si greu de inchipuit locuri. Acum, e decizia ta, succes in continuare!