| ClaraMaria09 a întrebat:

Intrebarea asta este pentru acvaristi. (NU imi lasati link-uri la pagini de la care sa cumpar filtru sau alte chestii) Sunt incepatoare si am un acvariu decat cu guppy. Am doua femele cu icre si mai multi masculi. Asa, de cam o zi si ceva, toti pestii stau decat pe la suprafata apei si nu stiu de ce. La inceput am crezut ca le este foame, asa ca i-am hranit, au mancat dar tot asa fac. Pompa este pornita, deci oxigen au. Deci ce le pot face? Si in legatura cu apa, se murdareste foarte repede, capata un aspect verde. (Nu am plante si nici nisip). De exemplu, ultima data am schimbat apa, cu totcu spalatul pietrelor si geamurile acvariului, duminica la pranz. iar acum s-a cam inverzit. Ce sa fac sa mentin apa curata? Ms anticipat!

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Guppy nu au icre, aceasta specie fac pui vii. Eu am si guppy in acvariu si asa sunt ei, stau mai mult la suprafata fara sa aiba vreo problema.
Incearca sa nu le mai dai multa mancare, de aceea se murdareste apa repede. Da-le un varf mic de lingurita cam de 2-3 ori pe zi. Ei trebuie sa primeasca mancare cat sa consume pe toata in 3 minute, parca.
In afara de asta cu mancarea multa poate fi si acvariul, daca el e mic si pesti sunt multi si asa poate fi o problema.
Inca un sfat: nu trebuie in fiecare saptamana sa speli complet acvariu, poti sa schimbi 75% din apa din acvariu. Cauta pe ent ca-ti arata cum sa speli acvariu fara sa scoti pestii si toate de acolo.

2 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Cred ca apa se inverzeste din cauza luminii naturale, muta acavriul intr-un colt al camerei unde sa primeasca lumina artificiala care nu va dezvolta alge ce inverzesc apa.In mod normal daca ai filtru si neon la acvariu apa nu trebuie schimbata, se stabilizeaza in mod natural.Pentru algele care totusi cresc pe geam cumpara un sanitar, curata eficient si geamurile si toate resturile din acavariu. Cati pesti ai si cati litrii are acvatriul tau?

| AnushkaAxy a răspuns:

Si eu am avut guppy acum cativa ani.Stiu ca si mie mi s-a intamplat la fel.eu schimbam apa o data pe sapt. sau la 2 sapt. Sper ca stii ca apa trebuie sa fie la temperatura camerei si sa fie lasata intr-o galeata timp de vreo 2 ore(asa faceam eu)hee hee
Daca ai un acvariu prea micut si prea multi pesti iti trebuie un acvariu mai mare( nu stiu ce marime).Si nu strica sa ai o pompa mai mare care filtreaza bine apa.A da si nu tine acvariul la soare. Pune-l si tu la un loc mai intunecos putin.
Funda?batting eyelashes