Întrebare recomandată | RalucaRallu15 a întrebat:

Bună ziua. As avea o problema in legătură cu pești guppy din acvariu.
Am un acvariu de 120l un filtru extern jbl e900, plantat, lumina, co2, 25°C. In acvariu mai am 2 femele si 2 masculi de guppy (aveam 6 femele si 3 masculi care au murit) si puisori happy 3 sanitari si inca 4 tot in genul la sanitari, nu stiu exact cum se numesc. Ii hrănesc 1-2 ori pe zi.
Problema e ca de ceva timp au început femele sa se poarte ciudat, se loveau și "frecau" de decor, de plante si asa. in cele din urma au murit vreo 2, care din cate cred eu, de la fătat. Iar de curând a mai murit o femela care înota haotic, stătea tot pe fundul acvariului, nu se prea putea ridica la suprafață sa mănânce. Am crezut ca e de la fătat, având în vedere că păreau si "bătrâne", însă de vreo cateva zile a început un mascul sa faca la fel. Stătea pe fundul acvariului si nu se prea mișca, parcă dădea sa înoate spre suprafață dar nu putea. Pana la urma am zis ca e slăbit ca nu a mâncat si am cumparat o mâncare care se ducea si pe fund, în speranța că o sa mănânce, dar nu. Chestia ciudata e, ca daca dădeam cu minciogul pe langa el înota rapid sa se ascundă (însă tot pe substrat). Din nefericire azi a muritsad ce am mai observat e ca guppy mănânca din pastilele pentru sanitari. Oare e vreo problema? Normal nu ar fi prea indicate pentru guppy
Imi poate da cineva un sfat sau un raspuns. Prietenul meu crede că au viermisori intestinali, dar nu stiu exact, ar fi posibil de la mancarea ancistrusilor (sanitarilor)Cum as putea sa ii tratez? Sau ce sa le fac?
Mulțumesc anticipathappy

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ancistrusii sunt ancistrusi, si sanitarii sunt sanitarihappy
Dar de ce ai instalatie de co2 intr-un acvariu de vivipari?
Ziceai ca gupy se frecau de "decor"
De regula instalatie de co2 se foloseste atunci cand ai plante, muschi, si faci aquaskape.
Dar daca tu ai decor, ar trebui sa scoti instalatia aia, si sa nu mai dai pastile la sanitari.
Ia fulgi si purici, atat, ca se descurca ei, ce cade jos mananca, si restul fac curatenie happy Daca-i indopi cu pastile, aia nu-ti mai curata acvariul.
Pune si o poza ca sunt curios cum arata acvariul tau.