| JockerStoica a întrebat:

Ma gandeam in vara asta sa imi cumpar un catel din rasa amstaff de la canisa premium.Intrebare pentru cei care au cumpar de la canisa.: Cateii sunt sanatosi? Merita banii? Se dezvolta bine? Care este pretul pentru un catel?

2 răspunsuri:
| Anduta_1569 a răspuns:

Daca te referi la Canisa Premium, cea cu foarte multe rase..si pui de care abia asteapta sa scape si sa ia bani frumosi pe ei, atunci sigur nu o sa fie prea sanatos.
Un crescator care creste mai multe rase este mai degraba un "fermier". Acel "fermier" are caini din rase diferite si ii inmultesc, nu o fac din dragoste pentru caini, ci pentru bani.Ba mai mult,acele"ferme" detin un numar atat de mare de caini, incat, cainii de acolo se imbolnavesc de parvovioza si pot avea multe alte boli foarte periculoase. Daca un caine din acea "ferma" are parvoviroza, atunci toti cainii risca sa se imbolnaveasca, iar puiul pe care il cumperi poate avea si el acel virus.Nu e de joaca! Daca ai un caine cu parvoviroza,nu prea se poate face nimic,puiul nu va trai prea mult timp, iar in curtea/apartamentul unde a fost tinut puiul, nu va mai putea trai nici un animal pentru ca inca va mai exista riscul de a se imbolnavi si ele, timp de cel putin un an(iar locul cu pricina trebuie dezinfectat serios).
Nu te uita neaparat la faptul ca acei oameni vand puii cu un pret putin mai mic poate decat crescatorii seriosi, ci uitate mai intai la sanatatea puiului dar si la calitatea lui.De oriunde iti vei lua puiul, insista sa iti arate parintii! Acesti "fermieri" au atatia pui de o data, incat nici nu stiu care sunt de fapt adevaratii parinti.
Numai bine!

| Stephh a răspuns:

Depinde de unde-i iei! Pot să fie sănătoşi sau nu. Dacă-l iei din târg, n-o să fie neapărat sănătos! Dacă-l iei dintr-un magazin unde se îngrijesc câinii[petshoplaughing] atunci s-ar putea. CONTEAZĂ MULT SĂ AIBĂ PEDIGREE. După ce-l iei, uită-te la vaccinuri şi pentru asigurare, mai fă-le odată. Aşa am făcut eu >.