| cateluuus a întrebat:

Microciparea cainilor este obligatorie?

4 răspunsuri:
| ЯάdµСЦ a răspuns:

Da, este obligatorie. După câte văd este doar în București, sunt sigur că este obligatorie și în toată țara deoarece are foarte multe funcții de a îți identifica orice câine. Sper că te-am ajutat, la revedere!

| RedNose a răspuns:

Nu este obligatoriu. Doar daca vrei sa iesi cu cainele din tara trebuie neaparat microcipat.

| lizucalisuca a răspuns:

Da, e obligatorie. Microciparea e si benefica, nu costa mult si nu doare. Se face la medicul veterinar, care va trece codul cipului si in carnetul de sanatate al catelului sau daca doresti sa ii faci pasapot pentru a putea iesi cu el din tara. De asemenea, ajuta in cazul in care catelul se va pierde vreodata.

| madalinaeueu a răspuns:

Este facultative.eu am plecat din Romania si l-am luat cu mine si automat iau pus microcip vaccine tot. daca locuiesti intron oras mare e mai bine sai pui microcip pentru ca in caz ca l-ai pierdut sau ti la furat il gasesti ori unde ar fi.te costa un pic dar merita decat sa nul mai gasesti dupa. sper ca te-am ajutat.app eu am dat 3 mil pe microcip si vaccine.