| IoanaMihaela5267 a întrebat:

Salut TPU,motanul meu a lipsit o zi de acasa,s-a intors chiar acum,inainte era foarte gras si pufos acum sta ghebos intr-un fel, tremura usor si pare mult mai slab.I-am spus mamei mele sa-l duc la veterinar si sper ca o va face in cel mai scurt timp, pana atunci, mi-ati putea spune daca sunt niste simtopme a unei boli intalnite la pisici?
Si cum as putea sa-l deparazitez complet? Ce sampon as putea folosi si ce pastilute?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Controleaza-l usor si vezi daca nu este ranit, taiat, batut sau il doare ceva.
Da-i sa manance foarte bine si lasa-l sa se odihneasca.
Daca maine nu se simte mai bine, duceti-l la veterinar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil a plecat din instinct, sa se imperecheze. Cand doi motani se intalnesc pe front nu vrei sa stii ce iese. Uita.te sa vezi daca are semne de bataie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici motivul simptomelor

https://youtu.be/p1X3O2RPSWU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Boli exista, cam jumate din pisicile de strada au sida, si daca se musca fac tot felul de infectii. E neaparat sa il duca la veterinar. Si nu se poate deparazita, am incercat picaturi zgarda, nu a mers

| AlinTanase a răspuns:

Dacă este motan s-a dus desigur la babardeală dar probabil cineva la bătut, vreo babă handicapată sau proștii ce urăsc pisicile, uită-te dacă are semne cum a spus si Scofield

| IoanaMihaela5267 explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi, ajung imdiat acasa si l voi cotrola

| IoanaMihaela5267 explică:

S a facut bine, va multumesc din suflet.

| EllaAndreea1655 a răspuns:

A plecat din instinct e ceva normal. Probabil a avut conflict cu alti motani, ai grija de el tine l la caldura hraneste l bine si du l la veterinar, el te va lamuri cu mai multe

| assasin97 a răspuns:

Probabil s-a batut cu vreun alt motan sau cineva la rănit, veterinarul o sa.ti spună dacă este ceva grav. În legătură cu deparazitarea doar intreba-l pe veterinar sau la un magazin pentru animale sau chiar poti gasi si pe internet o grămadă de produse pentru deparazitare.