| bandrock009 a întrebat:

sunt crescator de porumbei de ceva timp acum 2 zile am cumparat o femela voiajor. tipul de la care am cumparato mi-a zis ca femela a fost imperecheata cand am ajuns acasa am bagat-o intr-o boxa mai mare cu mascuulu. acesta a mai fost imperecheat au trecut cateva zile dar tot nu sau iperecheat stau fiecare intr-un colt si se bat.

1 răspuns:
| DenisH a răspuns:

In boxa nu au cum sa se imperechieze, lasa-i acolo 1-2 saptamani dupa maxim 2 saptamani trebuie sa se impace unul cu altul si sa formeze un "cuplu"iar apoi sa ii scoti din boxa. Daca dupa 2 saptamani tot asa inseamna ca ori sunt femele aman`2-ua ori sunt masculi! Mai este o metoda mai veche nu stiu daca este adevarata, uita-te la femela care ai cumparato in zona fundului si pipaio, ea trebuie sa aiba 2 oase despartite daca a mai facut ou iar daca oasele acelea sunt apropiate inseamna ca este mascul. Multa bafta!