| Pigeonflorin a întrebat:

Salut TPU. Cum as putea sa fac un sputnic pentru porumbei direct acasa? Dau funda.
Daca maine trebuie sa faca oua femela si nu are boxa ei, unde va face ouale, pe jos?

8 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca e in libertate se ocupa ea de tot. La mine pe strada sunt porumbei cu sutele. Si se înmulțesc in prostie. Își găsesc sau își fac loc printre țiglele de pe case si își fac cuib in podul caselor sau a altor construcții din curțile oamenilor. Eu si alti vecini trebuie sa ne ocupam tocmai sa le distrugem cuiburile.

| romeo78 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

V-am observat întrebările din profilul dumneavoastră și vă observ ca pe o persoană religioasă. Vorbiți și despre porunca "nu ucide". Ori aici, la răspuns observ, că încălcați această poruncă "nu ucide". Alături de vecini "vânați" cuiburile, porumbeii. Cum se împacă religiozitatea cu prigoana față de porumbei? Oare porumbeii sunt devină că omul îi hrănește involuntar prin gunoaiele aruncate sau chiar hrănire directă? Porumbeii sunt devină pentru neglijența umană în privința imobilelor?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru romeo78):

Sincer eu inca nu am facut-o. Nu m-am urcat in podul casei nici macar pentru altceva decum ca sa stric cuiburile porumbeilor. Dar ma macină acest lucru si nu stiu ce sa fac, pentru ca nu doar ei ci si ciorile strica țiglele, desprind cimentul din jurul coamelor sau chiar si cărămidă din cosul de fum. Eu nu mănânc carne, nu am tăiat niciodată o pasare din mila, dau mâncare câinilor fara stăpân, le cumpăr pâine si ii hrănesc, dar nu stiu cum sa scap sa nu mai intre porumbeii in podul casei, oentru ca fac o mizerie enorma. Poate îmi dai idei. Locuiesc la marginea satului si sunt pomi si copaci multi si păsările de tot soiul sunt mai multe decât in pădure.

| romeo78 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Răspunsul l-ați dat singură.
Pur și simplu, vorbesc serios, tot satul, uniți-vă, căutați o asociație de protecție a animalelor și cereți ajutorul lor pentru instalarea de căsuțe, cuiburi artificiale în interiorul pădurii, dar, și adăpătoare, și hrănitoare de plastic atârnate de o creangă de copac.
Astfel păsările nu mai vin în număr mare spre sat.
Vor veni, dar în număr mai mic.
Iar, referitor la porumbei, căutați o asociație columbofilă care să îi captureze și relocheze în altă parte.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru romeo78):

Decat sa te gandesti ca suntem in 2021
https://www.google.com/search?q=ultrasunete+anti+pasari
https://www.emag.ro/search/ultrasunete+pentru+pasari
mai bine dai cu bata, ca acum 200 de ani, ca e mai la mintea cocosului X(

| romeo78 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Avarul de Molière! Sau "Prostia omenească" de Ion Creangă.
Da, asta am explicat și eu. Metode sunt.
Dar, dacă carnea e gratis, fiți sigur că prind porumbeii și îi gătesc, iar ciorile, celelalte păsări omorâte le dau la câini, pisici.

| ancaval a răspuns:

Scânduri, cuie, ciocan, plasă.

| Pigeonflorin explică:

Se pare ca nu am primit nici-un raspuns care sa ma impresioneze, asa ca nu dau funda la nimeni