| Ushhher a întrebat:

Salut si Craciun Fericit (celor ce tin dupa stilul vechi).
Am 2 porcusori de guineea, un mascul si o femela. Am citit ca perioada de gestatie este de aprox 68 zile.
Am pus masculul langa femela in data de 24 oct 2012 si pana pe 24 dec 2012 trebuia sa-mi aiba pui.
Pana acum n-am avut pui de la ea si vreau sa va intreb:
Daca in ziua in care i-am pus impreuna (24 oct) nu s-au imperecheat ci cateva zile sau saptamani mai tarziu? S-ar putea?
Apropo, cine e crescator, sau are porcusori de guineea sa ma adauge in lista de mess
id: rahovan_ioan sa putem vorbi

2 răspunsuri:
| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

1)Da,este aprox. 68 zile
2)Deci,de obicei dureaza cam 3 luni pana fac puisori, dar s-ar putea sa dureze mai mult, dar daca femela nu are deloc burta mare si a trecut macar o luna, inseamna ca masculul este castrat(sterilizat).

Răspuns utilizator avertizat