| radusejoaca a întrebat:

Vrea sa imi iau un animal de companie adica un hamster.Ce parere aveti si de unde sa imi iau accesori si ce rasa sa fie? +Funda

Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

Mie imi plac hamsterii. Nu sunt foarte activi, fiind nocturni, dar in anotimpurile calde poti sa te joci cu ei si ziua. Sunt extrem de haiosi si interesanti. Asta imi place cel mai mult. Nu o sa te saturi sa te uiti la el cum cauta prin mancare sau cum isi aranjeaza culcusul.
Din pacate ei traiesc prea putin. In medie 2 ani.
Eu nu mi-as mai lua pentru ca traiesc atat de putin si te atasezi de ei.
Accesorii gasesti la magazinele de animale, in unele supermarketuri si online pe diverse site-uri specializate in animale.
Ca rasa cei mai draguti mi se par cei pitici. Piticii de iarna (siberieni) sunt albi iar cei rusesti (Campbell) variaza intre gri-maro.
Nu iti lua Roborovski pentru ca sunt extrem de mici (5 cm maxim) si fug mult prea repede. Practic nu-i poti tine in mana. Piticii rusesti sunt cei mai mari (ajung pe la 10 cm), iar piticii de iarna sunt doar putin mai mici (cam cu 2 cm).

1 răspuns:
| AtateaConditii a răspuns:

Hamster pitic, de la pet shop. Parerea mea e că o să te plictisești de ei pentru că ziua dorm când tu ești treaz și noaptea sunt activi când tu dormi. Sunt drăguți și se înmulțesc repede, deci ai grija să nu fie pereche.