| Mihai7521 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un papagal perus de sex masculin, insa ma gandeam daca este o idee buna sa fie 2 intr-o cusca astfel incat sa nu fie singur si sa sufere de vreo depresie si sa moara in cateva saptamani. E o idee buna? Are ceva si daca ii las sa zboare prin apartament ocazional? Evident cu geamurile inchise.

Răspuns Câştigător
| PaulStudio a răspuns:

Salut, am eu 4 perusi (2 perechi) si sunt foarte draguti si usor de intretinut, e de preferat sa fie pereche ca singur doar sta acolo si nu face nimic, asa mai ciripeste si se joaca impreuna.

De obicei lumea le taie putin din aripi sa nu poate sa zboare asa sus, dar nu recomand asta inseamna de fapt sa fii pasare, pot zbura lejer prin camera si se vor intoarce inapoi singuri la cusca, de obicei am intors cusca invers si nu are acoperis ca sa se simta liberi (am pus si o creanga de pom sa stea pe ea si le place). Doar noaptea sa ii acoperi cusca cu un prosop ceva (dar sa ramana gauri de aerisire sa respire ) sa nu te trezeasca la 7 dimineata.

Ei mananca bobite si sa aiba si apa, in rest nu au treaba, FUNDA?

1 răspuns:
| HaneloreOlga9 a răspuns:

Da,sigur,nu.i nimic gresit