| Bogdiy14 a întrebat:

Am un papagal perus care nu stie sa zboare. Daca ii dau drumul din cusca sta ca stana de piatra si nu face nimic, e speriat de bombe... cum invat un papagal sa zboare?

5 răspunsuri:
| cevdet a răspuns:

El stie sa zboare. Dar ii este frica sa iasa. In cusca se simte in siguranta. Lasa-l cu usa custii deschisa, lasa-l sa se acomodeze.

| Bogdiy14 explică (pentru cevdet):

Am lasat usa deschisa timp de 2 zile si o singura data s-a apropiat de iesire. Are doar 1 an si cat a crescut a fost alungat din cuib. Apropo daca sa la soare cu aripile intinse ii e cald?

| cevdet a răspuns (pentru Bogdiy14):

Doaua zile nu ii ajung. Poate doua luni sau mai mult. Ai rabdare si nu il speria.
Daca sta in soare, da ii este cald. Unde il tii? In balcon? Atunci nu ma mir ca e speriat de zgomotele de afara. Ai grija sa nu stea in curent, perusii sunt sensibili si racesc repede.

| Bogdiy14 explică (pentru cevdet):

Seara il tin in casa iar ziua il tin in curte, stau la marginea orasului asa ca e liniste dar el de obicei cand cineva se apropie de el se sperie... A si tin o carpa alba pe cusca sa nu il bata soarele.

| cevdet a răspuns (pentru Bogdiy14):

Pai vezi, il acoperi si el se simte protejat. Cum vrei sa iasa? Foloseste o umbrela, sau improvizeaza ceva ce sa tina umbra, dar mult mai sus decat cusca. Lasa-i spatiu sa vada, sa auda, sa se acomodeze cu mediul.