| YesViRginia a întrebat:

Am cumparat acum 2 saptamani un perus verde.Trebuie sa zic ca atunci cand l-am luat era cel mai frumos, cald si colorat papagal dintre toti.Ei bine in 2 sapamani ceva s-a intamplat.In primele cateva zile nu a mancat deloc.Apa nu l-am vazut niciodata sa bea. Dupa 2 zile am observat ca mananca ca o gaina,ii pun in tavita unde isi face nevoile si mananca acolo,cat de cat.I-am cumparat multe feluri de cutii de mancare{la fel}.E foarte cuminte, nu face nimic si nu scoate nici un sunet.Am mai avut papagal si nu era asa.Nu musca deloc,unde il pun acolo sta si urca pe mana,pe bat,zboara pe pat,pe cusca, de parca e deja dresat.De unde l-am luat a zis ca e pui, are 5 luni.Ce ma fac? Nu vreau sa moara, dar nici sa dau 50 de lei la un doctor sa-i faca nu stiu ce injectii.

8 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

E deprimat, a descoperit ca nu are penis.

| Kriss96 a răspuns:

Se poate sa fie din cauza ca se afla intr-un loc nou. Dar acomodarea nu dureaza chiar asa mult totusi.
Ori simte nevoia de partener sau prieten (ei acolo sunt tinuti mai multi si isi tin companie unul altuia), ori chiar are ceva.
Desi nici bolnav nu mi se pare din descrierea ta. Ar fi bine sa-l duci la veterinar totusi. Macar pentru un consult si sa-i spui doctorului cum se comporta. Poate te ajuta cu sfaturi. Stiu si ei astfel de chestii. Nu neaparat ca e bolnav. Dar e un comportament mai ciudat si veterinarul nu e doar pentru animale bolnave.

| Laaaaaariiiiiiiii a răspuns:

Exista mai multe motive din care pasarile, mai ales speciile de papagali... Daca e mic s-ar putea sa I se "decoloreze" penele din cauza sezonului rece de afara, are nevoie si de acomodare, dar du-l la doctor, nu iti cere 50 de lei, mai ales
la pasari

| AnaSuricata a răspuns:

El tine lipsa unui partener de joaca. Unii perusi asa sunt, au nevoie de inca un prieten.Afla daca e mascul sau femela, si iai un partener de sexul opus.Alta idee ar fi ca nu s-a acomodat cu casa noua.

| Alleeeeeeee a răspuns:

Hei! Poate se afla intr-o casa straina si are timp sa se acomodeze happy. Dar, pentru orice eventualitate, du-l la doctor sad să nu aibă ceva.și să moară dintr-o prostie.P.s nu cred că te costă așa mult la doctor. Baftă!

| ValentinElTPU a răspuns:

Afla daca-i fata sau baiat si i-ai pereche... Eventual asteapta. Eu am o nimfa si o jumatate de an asa mi-a facut si mie. Simte lipsa unui partener de joaca.

| Mihhaa a răspuns:

Nu o sa moara, stai linistit.Asa sunt perusi primele zile, pana se acomodeaza cu casa, nu cred eu ca nu a mancat nimic si nu a baut apa, a baut cand ai iesit tu din camerawinking Si daca este pui o sa se ataseze foarte repede de tine :*

| WolfyDydi a răspuns:

Si eu azi zice sa il duci la un veterinar, si nu iti cere 50 de lei. Mie, ca sa se uite la cainele meu ca nici el nu mai manca, mia luta aintre15-30 de lei.
La catelul meu s-a dovedit ca avea ''viermisori'' si de aia nu manca, dar nu cred ca la pasari poate fii asa, sau da? Nu stiu.
Dar tot e mai bine sa il duci la veterinar. :3