| JockerStoica a întrebat:

vreau sa imi cumpar un pui de amstaff si vreau sa stiu daca sunt sensibili la boli sau la raceli sau la temperaturi si vreau sa stiu daca consuma multa mancare funda

3 răspunsuri:
| Ramona000 a răspuns:

Ooo mancare o sa ai nevoie multa iti zic de la inceputl.sti daca ii faci vaccin cainelui nu o sa se imbolnaveasca.Amstafful are o blana groasa cu aceata este rezistent la temperaturile mai reci ( nici chiar de -10 grade)
in rest nimic ce sa te ingrijoreze dar sa stii ca afara va tb sa il ti in botnita si sa-l inveti sa nu sara la alti. si sa incerci sa il ti mai liber deoarece cand o sa iasa si nu este obisnuit o sa traga de lesa si astea.

| Axz_axn_1978 a răspuns:

Obligatiile detinatorilor de câini si conditiile detinerii acestora
Art. 3. – (1) Proprietarii sau detinatorii temporari ai câinilor prevazuti la art. 1 au urmatoarele obligatii:
a) sa aiba vârsta minima de 18 ani;
b) sa aiba capacitate deplina de exercitiu;
c) sa nu fi fost condamnati pentru savârsirea unei infractiuni contra persoanei.

Asta este o parte din legea data la noi pentru detinerea cainilor asa zisi periculosi sau de lupta.
Da,mananca mult, este talie mare, este de lupte, daca nu ai mai avut te sfatuiesc sa nu incerci, este caine de atac..rau,
Trebuie sa faci carnet la medic, trebuie declarat la politie.
Daca nu il hranesti corespunzator te mananca pe tine.

| kytty12 a răspuns:

In privinta starii de sanatate, se deosebesc afectiunile ereditare (boli congenitale ale inimii, displazia de sold si cea de cot, luxatia patelara, disfunctii ale glandei tiroide, cataracta ereditara si ataxia) si boli comune contractate in corelatie cu standardul de viata, influente ale mediului, alimentatiei, diferitelor contacte etc., cum ar fi alergiile pielii, infectiile urinare, spondiloza si osteoartrita (ultimele doua semnalate cu o rata mai mare )FUNDA?