Întrebare recomandată | Seba_Seby_1995 a întrebat:

Salut Tuturor! As vrea sa aflu parerea voastra...Sa iau un caine de pe strada sau unul de rasa? argumentati raspunusul.

15 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Daca stai la casa este bun si unul depe strada, mai ales daca este catelusi.

| RB26DETT a răspuns:

Daca iti iei un caine de pe strada te costa aducerea lui la stadiul de caine sanatos, cine stie cat va costa tratamentul, nu il poti lua asa pur si simplu, pot fi plini de boli. cat despre cei de rasa sunt cam scumpi, cu toate ca ar fi un gest frumos sa iei un caine de pe strada dar mai igienic mi se pare sa iei unul de rasa, dupa cum am specificat, unul de pe strada nu se stie ce boli poate avea si te costa cat nu dai pe cainele de rasa.

| ImmortalQueen a răspuns:

Buna.
Un maidanez nu e mai putin bun decat un caine de rasa. Desi e cam costisitor, pentru ca trebuie dus la veterinar, vaccinat si tot tacamu'. Insa dand astea la o parte, ar fi un gest dragut happy. Si cainii de rasa sunt ok, ti-as recomanda un labrador golden retriever( am eu si pot spune ca nu-mi pare rau o clipa ca l-am cumparat).
Fiecare cu ce-i place pana la urma happy.
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| GigiManivela a răspuns:

Depinde ce caini iti plac. Ai putea sa-ti iei un labrador, e foarte iubaret. Sau daca vrei unul care sa fie si de paza, iti recomand un ciobanesc mioritic (de asta am eu si e extraordinar de cuminte), te atasezi de el, dar e poate fii si rau daca ti-l iei de paza.

Funda?

| EddyEnergyStar a răspuns:

Ai face o fapta f buna luand un caine de pe strada(oricum sunt prea multi), dar sunt multe riscuri: astia de pe strada sunt foarte violenti(majoritatea), pot avea boli, purici, si nici starea lui fizica nu e prea buna...adica ti-ar lua timp si bani sa-l refaci,sa fie sanatos.
Mai bine ti-ai lua unul de rasa, cum ar fi ciobanescul cerman, terrier australian, chihuaha, papillon...sau vezi tu.Astia sunt ok si nu reprezinta un pericol, ca cei de pe starazi(pot avea invectii ETC.)

Răspuns utilizator avertizat
| alexandra1111124 a răspuns:

Unul de rasa ar fi excelent dar te poti gandi ca daca iei unul de pe strada faci un bine sfat:trebuie sa il speli si sa ii faci injectii anti purici

| tarceabia a răspuns:

Clar de rasa. poti avea mari probleme cu cei de pe strada. cu cei de pe strada poti fi acuzat de furt

| r3volut1on a răspuns:

Caine de rasa!

NU LUA CAINE DUPA STRADA!
Am luat un caine dupa strada, m-a muscat, mi-a mancat gainile, mi-a mancat ouale, mi-a mancat restul animalelor, a terorizat vaca, porcul. Saracii dabia respira. NU ITI LUA DUPA STRADA!

| stefan1234567 a răspuns:

Nu conteaza ce catel iti iei sau de unde...Conteaza doar sa-ti placa si sa-l indragesti.

| mari45 a răspuns:

Buna! Este alegerea ta ce fel de caine vrei sa iti iei. Daca alegi un caine de pe strada, ai grija sa nu fie turbat sau sa muste! Daca iti cumperi unul, sa fie pe placul tau si sa ai mare grija de orice caine iei!

| felycya a răspuns:

Buna! Eu cred ca ar trebui sa-ti iei un caine de rasa deoarece caini de pe strada cine stie ce microbi au sau ce siu eu ce...iar daca vrei sa ajuti un caine sa-l iei de pe strada ar trebui sa-l duci la doctorul veterinar si sa ai grija cum il tratezi.Alegerea ta.BAFTA!happy

| larysa123 a răspuns:

Ia-ti unu de pe strada plin de purici!laughing

| Ariton_Tamara_Liuba_1952 a răspuns:

Daca iei un câine de pe strada iti va fi foarte recunoscător si ti va umple viața de iubire si legalitate.Sant foarte înțelegători, învață repede regulile de comportare si te vor apară cu propria lor viața.O spun din experiența.Chiar daca pe unii i am adunat de pe strada si le am găsit stăpân cand ma vad îmi sant recunoscători pentru ca stiu ca le am schimbat viața.