| Vali222005 a întrebat:

Salut!
Vreau sa cumpăr un iepure (mascul) rasa uriaș german rasă pura, 5 luni jumate greutate 5 kg jumate.
Mi-a cerut pe el 150 de lei, merită banii?
Am si poza cu acesta din păcate nu o pot atașa

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Mai mare-i urechea! big grin

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa faci crescatorie de iepuri (si ai si femele din acelasi rasa), atunci merita.
Evident, doar pentru a-l manca, este scump cu 50 lei/kg viu. big grin

| Vali222005 explică (pentru Bula):

Pentru crescătorie, dar nu am femela din aceiași rasa ii zic dacă il lasa la 100 de lei iau și o femela

| Vali222005 explică (pentru Bula):

Femala e maronie și talie medie, nu știu ce rasa e

| Bula a răspuns (pentru Vali222005):

Daca vrei crescatorie, atunci cumpara minim 2-3 femele mature din acelasi rasa!
Daca cresti doar rasa pura (cu pedigree), atunci vei putea vinde si tu la asemenea preturi, mult mai bine ca si pentru carne si blana!

| Vali222005 explică (pentru Bula):

La oi și capre te pricepi?
Cât e kg de oaie /ied in viu, nu tăiat

| Bula a răspuns (pentru Vali222005):

Asta depinde de piata si de clienti.
Multi crescatori vand viu pentru export (spre tarile arabe), unde se poate obtine pret bun prin negociere (chiar si peste 5 euro/kg).

| Bula a răspuns (pentru Vali222005):

Mai mare-i urechea! big grin