| anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare pentru cunoscătorii în creșterea găinilor. Acum un an, vara, găinile au început să aibă păduchi și asta probabil pentru că le țineam într-un coteț vechi, primit de la altcineva. Apoi le-am tratat și schimbat locul de dormit în unul nou de 2m pe 2m unde intrau doar seara, în rest stăteau toată ziua afară, departe de vechiul coteț. Problema e că și acolo au făcut păduchi, iar pentru că locul acela era mic, spre sfârșitul toamnei le-am construit un alt coteț mult mai mare unde le-am lăsat peste iarnă, fără să le mai tratăm, cu gândul că iarna va stârpi singură păduchii. În concluzie, în noua lor casă nu am văzut să mai aibă păduchi. Întrebarea mea e următoarea: oare acum voi putea muta niște pui de 5 săpt. în fostul loc de dormit al găinilor? A reușit iarna să deparaziteze complet acel loc? Sau trebuie să dau cu ceva în interior ca măsură de siguranță? Menționez că acel loc e făcut din niște pereți de dulap obișnuit, făcut din rumeguș presat acoperit cu acel plastic, iar podeaua și acoperișul sunt din tablă.

3 răspunsuri:
| Raducons a răspuns:

Este obligatorie igienizarea, Cureti bine gainatul si dai cu var, apoi bagi puii, Trebuie folosite ceva prafuri, de la farmacia veterinara si le dai sub aripi de cateva ori.Iti dai seama ca baduchii sunt vechi acolo sau pastrat in timp. Iarna a omorat paduchii dar trebuie oricum curatenie, se simt la mana daca mai sunt, pui mana si simti cum merg pe mana

| brokxy a răspuns:

Cea mai usoara solutie, bunicii mei puneau cenusa inaontru si nu mai erau paduchi niciodata! Poti pune cenusa inainte sa bagi puii acolo pentru ca sa stii paduchii de gaina MOR FOARTE GREU. Dar cenusa e toxica pentru ei

| Beyou799 a răspuns:

Chiar daca ai deparazitat, mai da totusi cu o solutie de protectie, cu var, si dupa o saptamana, poti duce puii in cotet.