| etudor a întrebat:

In cazul infestarii unui cotet de gaini cu paduchi mici, caracteristici gainilor, in care am pui mici de o saptamana si altii de 5 saptamani,ce trebuie sa fac, cum sa procedez sa scap de acesti musafiri nepoftiti?

6 răspunsuri:
| etudor explică:

Vrei sa dai mai multe detalii despre intrebare? Va intreb: :am un fleacon cu prafuri"Antipoux de anul trecut care nu a fost folosit decat 1/2 si are valabilitate. Mai il pot folosi anul acesta la gaini sau pui mai matrsori de 5_6 saptamani?

| K0sti a răspuns:

E greu sa cauti?
http://bfy.tw/e2J

| Hexiled a răspuns:

Mi se pare ca, cate o picatura de ulei pe gat dar nu sunt sigur dar daca va duceti la o farmacie veterinara si intrebati sigur aflati si e mai bine asa
Saru' mana!

| etudor explică (pentru Hexiled):

Ce sa va spun? m-am dus sa le pun mancare in hranitor si rapid mi s-au urcat pe maini paduchi mici cat varful acului.M-am coborat si m-am dus in baie si m-am schimbat si am facut dus. Apoi m-am dus la cei mai mici puisori care stau mintr-un cotet la etjul 1 al incaperii, am pus mancarea si in acest timp si acolo mi s-au urcat f.multi pe picioare. M-am ingrozit! Am mai patit si acum 3 ani dar nu mai stiu cum am procedat...Asta-i tot ce va mai pot transmite.

| Hexiled a răspuns:

Se folosesc produse antipararazitare externe care pentru pasari sunt de regula sub forma de pulbere ( Galifos, Antipoux, Ectocid, etc), iar pentru adaposturi sunt sub forma lichida( Cypervet, Butox, Parakill).
Pasarile se pudreaza, trecand cu mana,, in raspar’’, in zona capului, pe spate si sub aripi.
Privitor la adaposturi, se pregateste o solutie si se stropeste adapostul.
In cazul adaposturilor, se recomanda repetarea la 8-10 zile( chiar de 2 ori), pentru cadin ouale parazitilor, care-au fost depuse in diferite locuri din adapost, mai tarziu vor iesi,, puii’’.
Mergi la oricare farmacie veterinara, cumpara produsele si scapa pasarile de paraziti.

Sau

Din propria experienta invatata de la un vecin, puneti cenusa de la lemne sau ciocalai intr-o ladita, cutie etc.si lasati-o acolo ca gaina sa poata sa se prafuiasca singura si scapati de alte solutii, scapa gainile singure de paduchi.

| etudor explică (pentru Hexiled):

Va multumesc din suflet pt.raspunsul dat atat de repede si la obiect! Elena Nicolescu