| ICryYouDie a întrebat:

Am o mica problema, de cand familia a luat un caine nou, l-am iubit foarte mult, doar ca pe mine ma maraia si uneori chiar musca, dar nu rau, oricum, cand am scos-o ultima data afara, ea a inceput sa se "imperecheze" cu niste caini vagabonzi, si de atunci cainele meu este de nerecunoscut... mananca de pe masa, latra la oricine, se scarpina de ii da sangele, si cand o scoateam afara ea sta numai cu acei caini vagabonzi. Iar acum mama, ne mai putand de nervositate, a dat-o afara, acum latra si ne zgarie usa (nu radeti, va rog frumos, chiar daca nu sunteti in locul mamei mele, sa zic ca e "distrusa", ar fi insuficient.as putea sa spun ce s-a intamplat azi, dar mai bine ramane personal) Oricum, ce sa fac cu cainele? Nu putem sa-l mai tinem dar nici nu putem sa-l tinem afara, nu-i asa? Va rog putin ajutor aici, multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| wimpyannya a răspuns:

Asta se intampla pentru ca nu te-ai implicat calumea... Castreaz-owinking este o solutie sigura. Si da rezultate. Majoritatea cateleleor sunt agresive cand intra in calduri si trebuie lasate in pace. Daca o vei castra, nu va mai fi asa si daca tot v-a continua, du-te cu ea la o scoala de dresaj. Lucrul pe care trebuie sa il faci tu, si care este foarte important, sa nu iti fie frica de ea, animaulu simte foarte repede frica omului si are senzataia ca vrei sa ii faci ceva.

| alejinxique a răspuns:

Cat timp are animalutul? Comportamentul s-ar putea remedia usor cu operatie de sterilizare daca are macar 1 an. Du-o la veterinar la un control daca zici ca se scarpina in halul ala. Te-ai uitat sa nu cumva sa fi luat ceva de la cainii de pe strada? Mancatul de pe masa poti remedia strigand la ea. Sper sa fie bine. Esti un stapan bun si se vede ca iti pasa de ea. Bravo happy

Răspuns utilizator avertizat
| Incarcare a răspuns:

Pai! In primul rand cumpara ziarul pretul exact. Dai anunt in el ca dai catel gratis ca asa il cumpara lumea mai repede. Bun il ti in casa pana cand suna cineva. Vine il ia... si ai scapat sau du-l la dresaj! Adica serios nu iti e mila de el sa il ti afara? Funda? big grin:X