| Curly2002 a întrebat:

Salutare!
Am şi eu o întrebare legată de breoaştele ţestoase...
Am broscuţă pe care am primit-o de curând. O lună totul a decurs normal, a mâncat, a înnotat prin apă, însă de vreo săptămână, refuză să îşi deschidă ochii. Am luta-o în palmă, ţi se mişcă. A umblat puţin, dar nu mai este la fel de activă cum era altădată, şi nici nu prea mănîncă. Am auzit de o boală care o pot face broscuţele, încât li se lipesc ochii... Chiar mă întreb dacă nu o avea boala aceea. Însă, îşi deschide ochii, iar chiar ieri a mâncat şi a înnotat.
Am mai auzit că broscuţele pot hiberna. Însă mi se pare cam prea devreme pentru o hibernare.
Mă poate ajuta cineva să îmi spună ce are broscuţa mea?
Dau fundă.
Mulţumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Betyskumpik a răspuns:

Cand incepe sa fie mai rece afara ele intra in hibernare insa nu cred ca este asta incearca sa ii pui un incalzitor si sa ii schimbi apa o data la 2 zile sau in fiecare zi. cel putin ale mele nu au facut asa niciodada. bafta cu broscuta si sper sa fie bine

4 răspunsuri:
| Classy a răspuns:

S-ar putea sa hiberneze, deoarece intram in sezonul rece.Schimba-i apa, ai grija sa nu fie rece, si vezi ce se intampla.Bafta!

| Pufffx a răspuns:

Broscutele testase vara mananca foarte mult iar iarna intra intr-un fel de hibernare. Adica mananca mult mai putin, altele dorm aproape toata iarna iar aceasta perioada incepe de toamna treptat.Eu am broscuta testoasa de vreo 5 ani, si asa imi face mereu primavara si vara mananca intruna iar toamna si iarna vrea sa doarma si mananca foarte putin poti cauta pe net hibernare broscute testoase si sa vezi ca scrie, dar ca sa te linistesti o poti duce la veterinar.Bafta:*.

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Cel mai bine e sa o duci la un veterinar

| lia07 a răspuns:

Am si eu broasca testoasa, si am auzit ca pot face o boala la ochi numita conjunctivita.Du-te la un pat shop si vei gasi acolo niste solutii speciale cu care va trebui sa o dai in fiecare zi.SUCCEShappy