| Theo12346 a întrebat:

Am si eu o problema,zilele astea,m-au cautat cei de la politie pentru a-mi inscrie metish-ul Amstaff, care este scris in carnetul sau de sanatate si vreau sa precizez ca are la zi vacinarile si deparazitarile,el este trecut de catre medicul veterinar ca fiind Amstaff, rasa pura...Dar mie nu mi s-a cerut actul(pedigree-ul) pentru a confirma ceea ce a scris pe document. As dori sa stiu daca o sa treebuiasca sa umblu pe drumuri cu catelul, caci chiar nu am timpul necesar, desi nu stiu nici ce documente trebuie, o sa ma duc la sectia de politie zilele acestea.

Răspuns Câştigător
| GabyT10 a răspuns:

Stai linistit, te-au cautat pentru ca se face un recensamant al cainilor din grupa de agresivitate 1 si 2. Politia trebuie sa vina acasa sa vada conditiile si modul de ingrijire a cainelui.Se va intocmi un proces verbal, dupa mergi la politie cu carnetul de sanatate si fisa de inregistrare in RECS (posibil sa poti da declaratia si la domiciliu cand vin ei), dai declartie si asta a fost tot. Daca nu a fost agresiv, nu este necesar sa-l inscrii la asociatia chinologica, agresiv adica nu a atacat pe domeniu public fara a fi provocat, sau daca nu il bagi la lupte.Si eu detin caine din grupa 2 de agresivitate si acestia au fost pasii happy.Sa-ti traiasca blanosul happy

| GabyT10 a răspuns (pentru GabyT10):

Am uitat sa-ti spun ce e mai important, trebuie sa ai pe usa/poarta anunt/placuta (având dimensiunile de cel puțin 15 x 25 cm) cu caine agresiv/periculos, sa ai peste 18 ani, sa nu ai antecedente penale, sa nu fi fost vreodata inregistrat cu boli psihice si sa ai botnita+ham/lesa pentru el.

| Theo12346 explică (pentru GabyT10):

Multumesc frumos! Sa-ti traiasca si tie catelusul!

| Theo12346 explică (pentru GabyT10):

Multumesc frumos! Sa-ti traiasca si tie blanosul!

| GabyT10 a răspuns (pentru Theo12346):

Multumesc frumos happy