| underoth23 a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un porcusor de guineea. Aveti idee cam la ce pret pot gasi un porcusor si cam cat ar costa cusca? Daca stiti vreun pet-shop bun in Craiova sa postati aici big grin
Si niste sfaturi pentru ingrijire sunt binevenit.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Un porcusor de guineea fie pui fie adult este: 40 lei
O cusca variaza: 40-80 lei.
Porcusorul de guineea:
Traieste aproximativ 5-8 ani.
Este nocturn.
Fanul
Fanul ar trebui sa fie materia prima din dieta unui porcusor de guineea, acesta trebuind sa fie tot timpul proaspat si disponibil.
Spanacul, varza, napul, frunzele de gulie, patrunjelul si frunzele de papadie, toate fiind bogate in vitamina C.

Morcovii, frunzele de morcovi si aproape orice alta *** sau leguma sunt bune. Legumele stufoase ar trebui sa reprezinte baza suplimentelor vegetale, fructele si celelalte legume fiind administrate cu moderatie.
http://www.220.ro/animale/Porcii-De-Guineea-Mananca-Pepene/HZsKN5JKNn/

3 răspunsuri:
| RoxanaDenisa a răspuns:

Buna. Porcusorii se tin numai cate 2 de acelasi sex (ori 2 masculi, ori 2 femele). Cusca trebuie sa fie de minim 1m (pentru 2 porcuti). Porcutii in general costa 50-60 roni adulti, 40-50 roni puii. Iar cusca de minim 1m costa cam undeva pe la 100 roni (1 milion vechi), dar poti gasi si pe la 80-90 roni. Sa nu uit ca: mancare sa ii iei cavia cryspi si sa aiba fan si apa in permanenta 3 mese pe zi o lguma/*** la o masa, succes!

| Bidenci_Sorin_1993 a răspuns:

25-30 lei porcusorul....cusca de la 50-200 lei sunt si mai scumpe...

| AromaVorbelor a răspuns:

Buna.eu stiu ca costa cam 30-40 de ron, acum depinde, eu asa am vazut. pot fi si mai scumpi, daca ii vrei adulti.eu am avut un porcusor de o luna, daca ai timp de el e bine sa il iei de mic sa se invete cu tine.mai mare, daca nu sunt obisnuiti cu oamenii o sa fie fricosi.incerca o cusca cu gratii cu tavita.