| SushiSash a întrebat:

Salutare!
Astazi am gasit un pui de caine pe strada,e mic si cu blana pufoasa si lunguta,dar nu ondulata.E maro cu alb si bietul de el era epuizat...
Am decis sa il pastrez, dar am o mica mare problema...Nu stiu cum sa ma organizez cu catelusa.In primul rand nu stiu cam cum sa o hranesc... Apoi, cum ar trebui sa o duc pe afara si cam cat timp?
Ar putea cineva sa ma ajute cu crearea unui program? Nu ma descurc singura.Cineva cu experienta cu cainii... Vreau sa o fac sa fie ascultatoare si sa o dresez cumva,sa faca niste comenzi esentiale,gen:sezi,culcat,asteptare si aici.
Deci, as putea primi putin ajutor? Va rog mult!

Răspuns Câştigător
| b33a a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa mergi cu catelusa ta la veterinar si el iti va zice cand si cat costa vaccinurile, ele trebuie facut pentru ca sunt boli pe care catelusii le fac si nu vrei complicatii cu ea. Pana nu ii faci 3 vaccinuri nu e ok sa o scoti afara sa nu ia tot felul de microbi si etc. Trebe sa o tii in casa si sa ii cumperi pamparsuri de pus pe joj pentru catelusi pe care sa o pui sa faca pipi. De mancare ar fi ok sa ii dai doar boabe sau orez cu carne de pui fiarta. Nu ii da mancare de casa si in nici un caz oase de pui sau peste pentru ca ii pot perfora stomacul. Cand mergi cu ea la veterinar o sa ii dea pastile pentru deparazitare interna, sunt pentru ca catelusa ta sa nu aiba viermisori cand face caca pentru ca daca nu o tratezi de viermisori nu va lua in greutate si o va durea stomacelul. Ar fi bine sa o dai cu solutie de purici sa nu se scarpine pentru ca isi poate provoca ranu, solutiile de purici se pun pe greutate la catelusi deci ai grija si de preferat cere-i la vererinar sa ii puna pentru ca trebuie pusa in spatele capului exact pe piele(daca ii pui pe par nu o a aiba efect). Dupa ce ii faci vacinurile si incepi sa o scoti afara ii pumperi un ham pentru ca cu zgarda o sa o tregi de gat pentru ca e mica. Cu ham o controlezi mai usor, poti sa o scoti afara la ce ora iti e tie bine insa sa continui sa o scoti mereu la acea ora si cam de 3-4 ori pe zi in functie de cat timp liber ai happy Poti sa stai cu ea minim 20 de minute. Daca nu o sa o scoti regulat fara si nu o faci la aceeasi ora sau macar cu 30 de minute mai tarziu va face in casa si nu isi va stabili un program al ei, dupa un timp se va cere singura afara. Pana la 5 luni se poate sa iti tot faca in casa insa sa o bati cu un ziar facut sul(o lovesti usor sau dai cu ziarul in podea sa se sperie de zgomot) si o certi cand face in casa altfel o sa creada ca e bine ca isi face nevoile peste tot. Dresajul sa il faci cu un dresor daca vrei de specialitate iar comenzile trebuie sa i le repeti mereu insa sa incepi de la 3 luni sa ii dai comeni. O sa ai nevoie de multa rabdare pena o sa faca ce vrei tu, cand ii spui sezi sa o apesi pe fund sa se aseze si ii dai recompense biscuiti pentru catei si continui asa pana o sa ii spui sezi si se aseaza. Vai proceda la fel si cu restul comenzilor. De mancare poti sa ii dai boabe de la Purina(12-15 lei kg) sau de la Royal Canin daca iti permiti (22-30 lei kg) dar sa ceri de junior. Iar daca nu mananca boabe ca e prea mica sa ii da conserve de carne pentu catei pana la 2 luni cand o sa poata papa boabele. Iti recomand ca la 5 luni sa o sterilizezi pentru ca nu e de rasa si te obliga legea, plus ca ii scade riscul de cancer si traieste mai mult. Scapi de ciclul menstrual si de lactatiile false care la face chiar daca nu o sa aiba pui. Sterizlizare e bine sa o faci inainte sa ii vina caldurile care ii vinpe la 6-8 luni dar la 5 luni e ideal sa o sterilizezi. Trebuie sa ii pui microcip pentru ca la fel ca si sterilizarea esti obligat de lege altfel iei amenda si microcipul e ca un buletin in caz ca iti pierzi catelusa. Cumpara-i jucarii sa se joace si acordai atentie multa. Sa nu iti fei mila sa o certi cand face prostii si sa ti minte : OBICEIURILE CE SI LE FORMEAZA DE MICA RAMAN SI MAI TARZIU! Deci de acum sa decizi daca ii dai voie in pat sau daca o lasi sa iti roada papucii. De preferat sa ii cumperi patut pentru catei sa faca nani acolo. Bafta multa si excelent gestul ca ai adoptat-o si eu am facut la fel cu a mea acuma re 3 luni(o am de la 5 saptamani). Bafta multa. Daca te mai pot ajuta cu ceva cu mare drag!

4 răspunsuri:
| WarriorCat a răspuns:

Il duci la veterinar, il deparazitezi, ii cumperi solutie de purici, il vaccinezi, intrebi veterinarul ce trebuie sa manance...
Te joci cu el mai des in primele zile ca sa se obisnuiasca.
Ii dai de mancare ori de cate ori are bolul gol, ca sa se obisnuiasca.
Cainele daca e mic nu trebuie sa il enervezi in joaca sau sa il dresezi.

| Georgian22 a răspuns:

1)La inceput trebuie sa ii iei pastila de antideparazitare si sa ii faci vacin (sa creasca normal/altfel nu creste ramane mic)
2)Parte cu dresatul nu trebuie sa o incepi de acum deoarece e prea mic si ii arde numai de joaca/dresatul il incepi pe la 6 luni(depinde cat de repede pricepe/rasa inteligenta). Dresatul se face cu recompensa (poti sa taci niste cascaval in patratele)
3)Catelele trebuie date la monta de prefrabil dupa al doilea ciclu se face din 6 in 6 sapt) Daca nu vrei sa il dai atunci il dai mai tarziu dar ATENTIE daca nu o dai deloc cand e tanara mai tarziu face cancer si moare. Sper ca te-am ajutat

| Amyns a răspuns:

Buna! De apreciat intentia ta.
In primul rand, oricarui animal trebuie sa i se faca o consultatie la cabinet. Acolo primesti informatii importante despre starea lui, daca prezinta vreo boala, daca trebuie deparazitat sau daca e perfect sanatos. Tot acolo ii poti face si un carnet de sanatate si tot doctorul veterinar te poate informa in privinta alimentatiei lui. Pana atunci incearca cu niste granule, dar si mancare gatita. Afara trebuie scos de trei ori pe zi, dimineata-pranz-seara si implicat in diverse activitati placute pentru el (cu jucarii, alergare etc.).
Daca ii oferi o ingrijire potrivita, atentia si afectiunea ta, ti-ai facut un prieten adevarat.
Pace! happy