| oOvidiu9372 a întrebat:

Salutare!
Azi mi-am luat doi papagali Rosella pereche, vreau sa aflu cat mai multe despre modul de ingrijire, in special de la persoane care au acesti papagali minunati.

7 răspunsuri:
| cookie01 a răspuns:

Salut. Nu am papagal Rosella dar ti-am gasit ceva ce ti-ar putea fi de ajutor: http://casa.acasa.ro/......65093.html

| MarianM8777 a răspuns:

Sall! nu am papagal Rosella dar tot asa se ingrijesc ca si orcice alta specie de papagali! adica: colivie cat mai mare (sau daca ii lasi liberi prin casa nu e nevoie de una asa mare dar macar o data pe zi- 1-2 ore sa ii lasi) multa atentie din partea ta, apa schimbata zilnic dar sa nu speli recipientul cu sapun, doar cu apa.Cand vezi u ca e murdata tavita de la colivie o speli, iar in fiecare saptamana sa cureti colivia in intregime! Hranirea: seminte de toate felurile, nu are rost sa le enumar pe toate, le gasesti la PetShop! Cat despre fructe, orice in afara de Avocado ptc e toxic pentru papagali! Bine nu o sa le placa toate fructele...fiecare individ cu gusturile lui.big grin, dar merele sunt preferatele lor de obicei! Iar legume, cam de toate in afara de ceapa, usturoi, si pesternac.Pesternacul il poti da doar daca il decojesti bine de partea atoasa! Poate o sa spui ca ardeii iuti sunt buni? da ii adora big grin! Sa le cumperi vitamine care se baga in apa! iar despre jucarii...nu sunt neeaparate doar daca e unu singur! Aaa si inca ceva foarte important! Sa le iei os de Sepie pentru cioc! Daca am uitat ceva sa imi zici big grin

| oOvidiu9372 explică (pentru MarianM8777):

Multumesc! Am auzit ca le place sa faca baiehee hee pe timp de noapte banuiesc ca nu are minica daca le sting becul, nu?/.

| MarianM8777 a răspuns (pentru oOvidiu9372):

Nu.laughing nu are nimic lol.big grin si ei trebuie sa doarma happy

| oOvidiu9372 explică (pentru MarianM8777):

laughing Pun si eu intrebari mai stipide dar vreau sa ma asigur ca e totul ok

| MarianM8777 a răspuns (pentru oOvidiu9372):

big grin