| MaFro a întrebat:

Salutare. De curând am achizitionat un acvariu de 54L cu termostat și filtru de aer. De când am folosit soluțiile acelea de la Tetra Safe, apa nu mai este la fel de clara și limpede, cea de la magazin a spus ca se va întâmpla asta. E intr'un fel încețoșată, exact ca și cum ai băga capul în ocean și vezi din ce în ce mai greu pana la fund. Este ceva normal? Și totodată am înțeles ca peștii sanitari consuma mâncarea rămasă pe fundul acvariului, înțeleg asta, dar excrementele peștilor chiar dacă o zic sa sune ciudat, si acestea sunt mâncate de către sanitari? Dacă nu, trebuiesc curățate sau reprezinta un pericol? Și un ultim lucru, peștii uneori stau la suprafață acvariului, am înțeles ca asta este datorita lipsei de oxigen, filtrul acela face destul de multe bule în apa îndeajuns încât sa facă și zgomot, oare ma înșel eu și trebuie setat pentru și mai multa putere?

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce inseamna "de curand" pentru tine? Apa o schimbi (partial, cam 30%, desigur) macar o data la 2 saptamini? Surface skimmer ai? Ce filtru folosesti? Citi pesti/ce pesti ai in acvariu?

| MaFro explică (pentru GabiDumitrescu):

Am cumpărat acvariul acum 3 zile. Am pus plantele artificiale în el, pietrișul la fel, evident după ce l'am spălat de mai multe ori, am lăsat apa în acvariu 2 zile asa cum mi-a spus vânzătoarea, iar acum am peștișorii în el, par ok. Am molly și niște peștișori portocalii. Am înțeles ca se numesc ori Foxy or Xiphie ceva de genul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MaFro):

Vezi ca nu mi-ai raspuns la toate intrebarile. Citi pesti? De multe ori astia de la pet shopuri habar nu au ce e cu ei si recomanda acvarii prea mici sau accesorii aiurea, doar ca sa vinda ceva acolo.

| MaFro explică (pentru GabiDumitrescu):

Sunt 11 pești în total. Și nu cunosc foarte bine acvariile, dar din câte îmi pot da și eu seama, au loc lejer în el, este de forma dreptunghiulara și este suficient loc pentru 11.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MaFro):

Unele specii de pesti necesita un volum mare de apa, chiar daca sunt mici. In cazul tau, se pare ca lucrurile sunt ok. Carasii, de exemplu, sunt mizerabili, chiar daca traiesc foarte mult si se fac mari si frumosi. Intr-un acvariu de 60 deja e prea mult sa pui 2 carasi...